Vlada SAD-a želi izaći iz sporazuma o pritvaranju djece migranata

Očekuje se da će imigranti i njihovi advokati pokušati pravno spriječiti tu ideju (EPA)

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa je objavila kako se planira povući iz sporazuma sa saveznim sudom kojim se strogo ograničavaju uvjeti pod kojima je vlastima omogućeno da zadržavaju djecu migranata, predloživši umjesto toga nova pravila.

Sporazum Flores iz 1997. godine, dekret saveznog suda koji znatno ograničava koliko dugo i u kojim uvjetima vlada može zadržati djecu migrante kako bi odgovorila migrante od ilegalnog prelaska južne američke granice, dugo je na meti američke vlade.

Regulacija koja je predstavljena bi, ako stupi na snagu, dovela do nekih zaštitnih mehanizama, no zaobišla bi neke druge.

Saradnici upozoravali na ‘rupe’

Vlastima bi se omogućilo držati djecu u ustanovama kojima država do sada nije davala dozvolu za pritvaranje maloljetnika.

Očekuje se da će imigranti i njihovi advokati pokušati pravno spriječiti tu ideju.

Sporazum Flores se do sada interpretirao tako da je postavljeno ograničenje od 20 dana za pritvaranje djece koje uđu u državu ilegalno, a ustanove koje su ih smještale morale su imati dozvole savezne države.

Trumpovi saradnici su više puta upozoravali na “rupe” u tom sporazumu, koje ohrabruju migrante na ilegalan ulazak u SAD, jer su vlasti njime primorane osloboditi ljude čiji je status u razmatranju.

Žele ukinuti sporazum Flores

Ministrica domovinske sigurnosti Kirstjen Nielsen dijeli to mišljenje, pa je saopćila kako “pravne rupe” sprečavaju vladu da pritvara i deportira migrantske porodice.

“Ovo pravilo odnosi se na glavne faktore koji potiču ilegalnu imigraciju te omogućava saveznim vladama da usvajaju zakone o imigraciji koje je potvrdio Kongres”, istaknula je Nielsen.

U prijedlogu regulacije se navodi kako će vlada pokušati ukinuti sporazum Flores i usvojiti regulacije za koje tvrdi da su “paralelne relevantnim i bitnim uvjetima” tog sporazuma.

Nova pravila bi osigurala “da se sve maloljetnike pod starateljstvom vlade tretira s poštovanjem, dostojanstvom i posebnom brigom za njihove ranjivosti kao maloljetnika”, stoji u regulaciji.

Jedna značajna promjena bila bi novi sistem izdavanja dozvola kojim bi se vlastima omogućilo da djecu smjeste u prihvatne centre kojima savezne vlasti inače ne dozvoljavaju boravak maloljetnika.

Novi načini za pritvaranje djece

Ustanovama bi dozvole davao vanjski revizor kojeg bi imenovalo ministarstvo domovinske sigurnosti.

Ono bi osiguralo da tamošnji uvjeti odgovaraju standardima Imigracijske službe – ICE, dodaje se u regulaciji.

Američka unija za građanske slobode – ACLU kritizirala je odluku vlade da povuče sporazum.

“Bolno je vidjeti kako vlada SAD-a pokušava pronaći nove načine da pritvori više djece, na duži period”, rekao je Omar Jadwat, direktor ACLU-ovog projekta za prava imigranata.

Američka vlada je ranije ove godine tražila od saveznog suda da smanji ograničenja određena sporazumom Flores, no sutkinja je odbacila taj zahtjev.

Javnost protiv ‘nulte tolerancije’

To se dogodilo nakon što je vlada uvela mjeru “nulte tolerancije” na američko-meksičkoj granici, koja je dovela do razdvajanja hiljada migrantske djece od njihovih roditelja, što su radile i prijašnje američke vlade.

Nakon izljeva bijesa javnosti, vlada je morala napustiti tu mjeru, no stotine djece i dalje je odvojeno od roditelja koji su deportirani bez njih.

Američka javnost ima 60 dana za komentiranje prijedloga, nakon čega slijedi period od 45 dana prije nego što se poništi taj sporazum.

Izvor: Agencije