Tony Parker najbolji igrač na Eurobasketu

Najzaslužniji za prvo francusko zlato je, svakako, Tony Parker (EPA)

Najkorisnijim igračem na Eurobasketu u Sloveniji proglašen je Francuz Tony Parker, a uz njega su u prvoj petorci Goran Dragić (Slovenija), Bojan Bogdanović (Hrvatska), Linas Kleiza (Litva) i Marc Gasol (Španjolska).

Tony Parker je s 19,5 poena, 2,1 skokom i 3,3 asistencije po utakmici najzaslužniji za prvo francusko zlato u povijesti.

Nakon pobjede protiv Litve Parker je rekao kako je njegova reprezentacija prešla dug put do zlata, ali i do medalje uopće.

„Igrati za svoju državu nosi sa sobom veliki pritisak i ne liči na igru za klub, bez obzira na to koliko klupski navijači bili dobri prema vama“, ocijenio je Parker.

Našalio se i s izbornikom Vincentom Colletom, rekavši mu da će za tri godine u mirovinu, a „do tada što urade“.

‘Košarka je globalni sport’

Nije siguran hoće li igrati na Svjetskom prvenstvu iduće godine u Španjolskoj, a to, kako je rekao, ovisi o njegovoj formi, jer ga je i ovo prvenstvo umorilo.

„Košarka je postala globalni sport. Gotovo svi su dobri, pa je košarka katkad i smiješna, jer ne znate kada ćete izgubiti“, zaključio je Parker.

Košarkaška reprezentacija Francuske osvojila je titulu prvaka Europe, nakon što je u finalnoj utakmici u Ljubljani svladala selekciju Litve s 80:66.

I prije dvije godine Francuzi su bili finalisti, ali su na Eurobasketu u Litvi izgubili ključnu utakmicu od Španjolske.

Brončanu medalju osvojila je upravo Španjolska, koja je u utakmici za treće mjesto pobijedila Hrvatsku s 92:66.