Profesionalno umijeće ISIL-a u videosnimku

Snimatelj videosnimka kroz različite kadrove na vrlo profesionalan način uspijeva privući pažnju gledatelja

Piše: Ayman al-Jarjway

Videosnimak ISIL-a, u kojem je prikazano pogubljenje jordanskog pilota Moaza al-Kasasbeha, pokazao je visoke tehničke mogućnosti ove Organizacije u videoprodukciji, te odstupanje od ustaljenih izdanja džihadskih organizacija tokom proteklih godina.   

Snimak – kojeg su na internetu objavili sajtovi bliski ISIL-u – zapanjio je i šokirao stručnjake u oblasti filmske produkcije, grafike i snimanja svojim scenarijem, profesionalnim grafičkim dizajnom i snimcima visoke rezolucije iz više uglova.

ISIL u svojim posljednjim izdanjima – naročito u snimku pogubljenja Al-Kasasbeha – pokazuje sve veći interes za sam snimak, i ne fokusira se isključivo na slanje poruke, nego tu poruku pokušava prenijeti kroz sekvence koje podižu emocije, prema riječima palestinskog reditelja Khalila Al-Mezena.

Uzastopne scene

Al-Mezen pojašnjava za Al Jazeeru da ISIL na samom početku filmskog scenarija nastoji opravdati “sramotni čin“ protiv Al-Kasasbeha. Naglašava se učešće Jordana u ratu protiv ISIL-a, ali i prethodnim ratovima u Afganistanu i Iraku, kako bi se pogubljenje pilota prikazalo kao odgovor na to.

Iznošenje opravdanja prati priča zarobljenog pilota koji govori o sebi i svojoj misiji, što predstavlja odličan slijed prizora, gdje svaka sekunda pokazuje profesionalizam „kao da iza ovog projekta stoje profesionalci svjetske klase“, kako to smatra palestinski reditelj.

Snimatelj videosnimka kroz različite kadrove na vrlo profesionalan način uspijeva privući pažnju gledatelja, i predstaviti pripadnike ISIL-a kao jake i sigurne, gdje se njihovi pogledi na licima pod maskom stavljaju u prvi plan i daju predstavu žestine i nepokolebljivosti.  

Pažljiva montaža

Al-Mezen dodaje „da su se alati za obradu snimka koristili veoma pažljivo što je dalo magičan učinak slici.“

Pojašnjava da je ISIL koristio moderne HD kamere za prikazivanje slike visoke rezolucije te da su se odlučili za metodu izoliranja likova u pozadini kako bi se gledatelji usmjerili na glavni događaj, kao i da su pokreti kamera bili veoma lagani i precizni „što nam nameće pitanje odakle im tako skupa oprema?“ 

Dodaje: „Navikli smo se na snimke džihadskih organizacija čiji je jedini cilj bio dokazati njihovu egzistenciju i djela. No ovo što se sada događa predstavlja slanje poruke na profesionalan način, uz visoku kvalitetu, i veoma su rijetki primjeri poput ovog.“

Raznolikost prizora

Reditelj ovog videa koristio je duge, srednje i kratke kadrove iz više različitih uglova dešavanja, i kombinaciju brzih i sporih scena da istakne brutalnost spaljivanja „što pokazuje kameno srce koje stoji iza kompjuterskog ekrana i bira najteže prizore koje želi istaći.“

Pažnju reditelja ponajviše je privukla dramska struktura, slijed, prelazak između različitih scena i neometane lokacije za snimanje filma, što je proizvelo dobro uklopljene i usklađene kadrove i rezultiralo efektivnim značenjima koja šalju poruku gledateljima.

Istakao je da snimanje, kompozicija, grafika i montaža, kao i korištenje filtera za snimke i kinematografske tehnike predstavlja novu specifičnu aktivnost džihadskih grupa.

Briga o uvjerljivosti

ISIL pokušava naglašavanjem prizora poginule djece i razaranja širokih razmjera, nastalim kao rezultat akcija bombardiranja međunarodne koalicije, uputiti poruku ljudima, a ne političarima, prema mišljenju Al-Mezena. „Izgleda da su razmišljali na jedan drugačiji način, i vodili su računa o uvjeravanju više nego ikada do sada.“ 

ISIL u videosnimku koristi profesionalnu grafiku što se može primijetiti kada pilot govori o državama koje učestvuju u akcijama protiv ove organizacije, vojnim aerodromima sa kojih polijeću avioni, kao i kod objašnjavanja koje se sve vrste bombi koriste prilikom bombardiranja, te predstavljanja nekih od pilota, učesnika u ovim napadima.

Kako se čini, te grafičke operacije izvela je ekipa profesionalaca. Jihad Hamdan, palestinski stručnjak za grafiku, rekao je za Al Jazeeru da ne može uopće razumjeti kako su pripadnici Organizacije uspjeli završiti ovaj posao u ovom rekordnom roku.

U zapadnom ruhu

Istakao je da grafike koje se pojavljuju u videosnimku zahtijevaju otprilike dva mjeseca rada u slučaju da posao obavlja stručno lice kontinuirano bez prekida, mada daje prednost tome da je to djelo stručnog tima grafičkih dizajnera i osoba sa iskustvom u obavljanju ovih poslova.

Hamdan, koji inače obavlja profesionalne usluge lokalnim i stranim firmama,  dodaje: „Na osnovu mog iskustva u ovoj oblasti i metoda rada, smatram kako ovo uopće nije arapsko djelo, i ne bi me začudilo kada bih saznao da su to učinili muslimani iz Rusije ili zemalja Istočne Evrope.“

Ovakve grafičke radnje, sa svim detaljima koje sadrže, iziskuju izuzetno sofisticiranu opremu čija cijena nije manja od 10.000 dolara – prema riječima Hamdanija – pored upućenosti i informiranosti dizajnera u sve trendove u svijetu grafike i zapadne kinematografije.  

ISIL-u nije bilo dovoljno da pošalje poruku pogubljenjem Al-Kasabebha, nego u snimku šalju otvorenu prijetnju pedesettrojici jordanskih pilota koji učestvuju u borbi protiv njih, pa su tom prilikom odredili i nagradu u iznosu od 100.000 zlatnih dinara za njihovu smrt.

U svakom slučaju, i palestinski reditelj a i stručnjak za grafiku složni su tome da profesionalizam koji je ISIL pokazao u proizvodnji ovog videosnimka neće prikriti svu „brutalnost“ čina kojeg su izveli njihovi pripadnici, te nanošenja ogromne štete islamu.

Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera