Oglasi

Počinje borba za plasman na 41. Eurobasket

Makedoncima dolazi Estonija, Crnogorcima Britanci, Švedska u Hrvatskoj, Srbija kod Finaca, BiH u Latviji.
Slovenci su aktuelni evropski prvaci, s titulom osvojenom 2017. godineEPA-EFE

Utakmicama prvog kola, koje su na rasporedu u četvrtak i petak, počinje kvalifikacijski ciklus za plasman na 41. Evropsko prvenstvo za košarkašekoje će naredne godine organizirati četiri države (Češka, Gruzija, Italija, Njemačka).

Na završni turnir plasirat će se po tri najbolje reprezentacije iz osam grupa, osim iz grupa u kojima su četiri selekcije domaćina EP-a, iz kojih će dalje ići po dvije najbolje plasirane selekcije i domaćinske.

Prvaci u četvrtak

Prvog dana će na parkete izaći tri selekcije sa prostora bivše Jugoslavije.

Sjeverna Makedonija će u Skoplju dočekati Estoniju, a u drugoj utakmici grupe B sastaju se Italijani i Rusi.

Estonci će za Makedonce biti glavni rivali za borbu za Eurobasket, Italija je domaćinska selekcija, a Ruse mnogi vide kao favorita grupe.

Istog dana Srbija u grupi E gostuje u Finskoj (drugi meč je između Gruzije i Švicarske), a u ovom meču će zvanični debi imati i novi selektor srbijanske reprezentacije Igor Kokoškov.

Očekuje se kako Srbija ne bi trebala imati previše problema protiv Finaca i Švicaraca u borbi za jednu od dvije ulaznice za EP, pošto je jedna već pripala domaćinu Gruziji.

Slovenija kvalifikacije u grupi G počinje također u četvrtak, gostovanjem kod Mađarske, dok u susjednu Austriju dolazi Ukrajina.

Slovenci bi u ovoj grupi trebali voditi glavnu riječ, pošto su aktuelni branitelji naslova prvaka Evrope iz 2017. godine.

Hrvati dočekuju Švede

Teže grupe imaju one balkanske selekcije koje će igrati u petak.

Tako će Bosna i Hercegovina u prvom kolu grupe H gostovati kod Latvije, a preostale dvije selekcije grupe, Grčka i Bugarska, snage će odmjeriti u Atini.

U grupi G Crna Gora dočekuje u Podgorici Veliku Britaniju, autsajdera grupe, u kojoj su još Njemačka i Francuska.

Hrvatskoj u goste dolazi Švedska (grupa D), a u drugom meču grupe Turska dočekuje Holandiju.

Parovi prvog kola

Grupa A (20. 2. 2020.): Rumunija – Španija, Poljska – Izrael.

Grupa B (20. 2. 2020.): Sjeverna Makedonija – Estonija, Italija – Rusija.

Grupa C (21. 2. 2020.): Češka – Danska, Belgija – Litvanija.

Grupa D (21. 2. 2020.): Turska – Holandija, Hrvatska – Švedska.

Grupa E (20. 2. 2020.): Gruzija – Švicarska, Finska – Srbija.

Grupa F (20. 2. 2020.): Mađarska – Slovenija, Austrija – Ukrajina.

Grupa G (21. 2. 2020.): Crna Gora – Velika Britanija, Njemačka – Francuska.

Grupa H (21. 2. 2020.): Grčka – Bugarska, Latvija – Bosna i Hercegovina.

Izvor: Al Jazeera i agencije

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.