Počelo suđenje Tomislavu Merčepu

Bivši savjetnik u Ministarstvu unutarnjioh poslova (MUP) Hrvatske Tomislav Merčep (60) odbacio je u petak na početku suđenja na zagrebačkom Županijskom sudu optužbu da je, kao zapovjednik Pričuvne postrojbe MUP-a, odgovoran za nezakonita hapšenja, mučenja, zlostavljanja i ubistva civila sa zagrebačkog, kutinskog i pakračkog područja 1991. godine.

“Niti po jednoj točci optužnice nisam kriv”, izjavio je on nakon čitanja optužnice, koja ga tereti za nezakonito hapšenje 52 osobe, od kojih su 43 likvidirali pripadnici jedinice kojom je zapovijedao, tri se vode kao nestale, a šest ih je preživjelo mučenja i zlostavljanja.

Među žrtvama su i tri člana porodice Zec – Mihajlo, Marija i njihova 12-godišnja kći Aleksandra – koji su ubijeni u noći sa 7. na 8. decembra 1991.

Uoči čitanja optužnice neurologinja Vesna Šerić zaključila je da je Merčep sposoban sudjelovati u glavnoj raspravi.

On je prije četiri godine pretrpio moždani udar, pa je, zbog lošeg zdravstvenog stanja, odmah nakon hapšenja, u decembru 2010. godine, smješten u zatvorsku bolnicu, odakle je i doveden u sudnicu.

Teški zločini

Merčepa optužnica tereti da je od 8. oktobra do sredine decembra1991. godine, kao zapovjednik Pričuvne postrojbe MUP-a, smještene u Pakračkoj poljani i dijelom u Zagrebu, u paviljonu na Zagrebačkom velesajmu, i kao savjetnik u MUP-u, osobno naređivao nezakonita lišavanja slobode, mučenja i ubistva civila.


Merčep snimljen u decembru 2010. [Pixsell]

Optužen je i da je znao da njegovi podređeni nezakonito hapse, pljačkaju, zlostavljaju, muče i ubijaju civile, ali da nije ništa učinio da to spriječi i suzbije.

Među žrtvama su i tri člana porodice Zec – Mihajlo, Marija i njihova 12-godišnja kći Aleksandra – koji su ubijeni u noći sa 7. na 8. decembra 1991. godine.

Iako su pred istražnim sucem peterica “merčepovaca” priznali zločin i protiv njih je podignuta optužnica, zbog proceduralne pogreške – ispitivanja bez branitelja – nikada nisu kazneno odgovarali za taj zločin.

Merčepu se na teret stavlja da je bio u Pakračkoj poljani kada je tamo dovedeno i mučeno barem osam civila, od kojih su trojica ubijena, a dvojica nestala.

Prema starom zakonu

Prema optužnici, lično je sudjelovao i u ispitivanju Đorđa Gunjevića, tadašnjega vladinog povjerenika za Pakrac, kojgaa su šest dana držali u zatočeništvu, mučili elektrošokovima, tukli i prisiljavali da pozdravlja uzvikom “Za dom spremni” te mu oduzeli 20.000 njemačkih maraka i 100 hiljada dinara.

Nakon svega, Merčep ga je pustio, uz objašnjenje da se radilo o pogrešci.

Merčepa se tereti ga se prema starom zakonu, kojim je za ratni zločin protiv civila bila predviđena zatvorska kazna od pet do 20 godina.

Prema zapovjednoj odgovornosti, Merčep je optužen i za zločine u Pakračkoj poljani za koje se već sudilo pripadnicima njegove jedinice te za smrt 27 neidentificiranih osoba pogubljenih i pokopanih u grobištima na Velikom jarku, Malom gaju, Bujavici i južno od mjesta gdje su pripadnici Pričuvne postrojbe MUP-a bili smješteni u Pakračkoj poljani.

Tereti ga se prema starom zakonu (Osnovni krivični zakon Republike Hrvatske), kojim je za ratni zločin protiv civila bila predviđena zatvorska kazna od pet do 20 godina.

On od početka tvrdi kako nije kriv.

Izvor: Agencije