OI Rio: Zlato za streljačicu iz SAD, dvije medalje Kini

Thrasher: 19-godišnja Amerikanka je u današnjem finalu streljačke discipline zračna puška na 10 metara pogodila 208 krugova (Reuters)

Prvu zlatnu medalju na ovogodišnjim ljetnim Olimpijskim igrama u brazilskom Rio de Janeiru osvojila je 19-godišnja Amerikanka Virginia Thrasher koja je u današnjem finalu streljačke discipline zračna puška na 10 metara pogodila 208 krugova.

Drugo mjesto i srebrnu medalju osvojila je Kineskinja Li Du, inače olimpijska pobjednica sa Igara u Atini 2004. u ovoj disciplini, a treća je bila njena sunarodnjakinja i braniteljica naslova najbolje sa posljednjih OI u Londonu Siling Yi.

Najbolji plasman od takmičarki iz regije imala je Hrvatica Snježana Pejčić (sedmo mjesto) koja je prije osam godina u Pekingu u ovoj disciplini osvojila bronzanu medalju, dok je njena sunarodnjakinja Valentina Gustin zauzela 23. mjesto.

Predstavnica Srbije Ivana Anđušić Maksimović izborila je 12. mjesto, njena sunarodnjakinja Andrea Arsović 26., dok je predstavnica Bosne i Hercegovine Tatjana Đekanović na kraju takmičenja bila 35.

Makedonsa Nina Balaban osvojila je 42., a streljačica sa Kosova Urata Rama 48. mjesto u konkurenciji 51 takmičarke.