Oglasi

Marin Čilić u polufinalu nakon predaje Rafaela Nadala

Hrvatski teniser će se za finale Australian Opena boriti protiv britanskog predstavnika Kylea Edmunda.
Rafael Nadal je predao susret na početku petog setaEPA

Najbolji hrvatski teniser Marin Čilić po drugi put u karijeri plasirao se u polufinale Australian Opena, nakon što mu je u utorak prvi tenisač svijeta Rafael Nadal predao četvrtfinalni dvoboj pri rezultatu 3:6, 6:3, 6:7 (5), 6:2, 2:0, nakon tri sata i 47 minuta borbe.

Bio je to sedmi Čilićev dvoboj protiv Nadala i druga pobjeda hrvatskog tenisera, koji je Španjolca svladao i 2009. godine u Pekingu, kad su se prvi put sastali.

Čilićev suparnik u polufinalu bit će Britanac Kyle Edmund, 49. teniser svijeta, koji je iznenađujuće svladao trećeg nositelja Bugarina Grigora Dimitrova rezultatom 6:4, 3:6, 6:3, 6:4.

Prvi teniser svijeta trebao je 52 minute za osvajanje prvog seta, u kojem je više prijetio na Čilićev servis, a do ključnog breaka stigao u osmom gemu, u kojem je hrvatski teniser napravio dvostruku pogrešku i promašio dva forhenda.

Odluka u tie-breaku

Nadal je prvi stigao do prednosti i u drugom setu, ponovno uz Čilićevu pomoć.

Pri rezultatu 2:2 i na break-loptu, Čilić je dobio opomenu zbog prekoračenja vremenskog ograničenja od 25 sekundi između poena.

Nakon opomene, napravio je dvostruku pogrešku i darovao break Nadalu.

No, uslijedio je preokret - nizom od četiri gema, u kojem je dvaput slomio servis Španjolca, Čilić je osvojio drugi set i, nakon 100 minuta igre, izjednačio se s Nadalom.

U trećem setu je prvi zaprijetio hrvatski teniser, ali je Nadal spasio jednu break-loptu kod 1:1 i još dvije kod 3:3.

Čilićev servis je bio ugrožen u desetom gemu, ali je spasio set-loptu odličnim volejem.

Odluka je pala u tie-breaku, u kojem servis nije bio prednost.

Nadal je poveo 2:0, Čilić nizom sjajna tri poena došao do 3:2 s dva servisa, ali je oba poena izgubio.

Povratak u četvrtom setu

Za 4:4 Čilić je pogodio još jedan neobranjiv forhend, kod 5:5 je potpuno izbacio Nadala iz terena, a onda promašio forhend kojim je trebao doći do set-lopte.

Nadal takvu priliku nije propustio i, nakon 72 minute igre, u trećem setu je došao do na korak od polufinala.

Bez obzira na takav rasplet, Čilić nije "spustio gard", već je u četvrti set ušao još odlučniji izboriti peti set.

Takav pristup mu se isplatio u četvrtom gemu, u kojem je došao do breaka još jednim neobranjivim forhendom.

Nakon 4:1 za Čilića, Nadal je zatražio medicinsku pomoć zbog bolova u desnom kuku.

Meč je nastavljen, a Čilić nastavio igrati u istom ritmu te je dobio četvrti set i prednost prvog servisa u odlučujućoj dionici.

Nakon što je Nadal izgubio servis kojim je Čilić došao do prednosti 2:0, Španjolac je, vidno šepajući, došao do hrvatskog tenisera i stisnuo mu ruku u znak predaje.

U četvrtak borba za finale

Do tog trenutka, čak i kad kod Nadala nije bilo znakova ozljede, Čilić se ravnopravno nosio s protivnikom i parirao mu vrlo agresivnom igrom, kojom je natjerao Nadala u defanzivu.

Čilić je završio meč sa 83 izravna poena, a Nadal sa samo 39.

Polufinalni dvoboj Čilića i Edmunda na rasporedu je u četvrtak ujutro po europskom vremenu.

Do sada su se jednom sastali, prošle godine u drugom kolu turnira Masters 1.000 serije u Šangaju, kad je Čilić slavio u dva seta.

Za drugo polufinale bore se Amerikanac Tennys Sandgren i Hyeon Chung iz Južne Koreje, odnosno Švicarac Roger Federer i češki tenisač Tomas Berdych.