Liga prvaka: Partizan i Maribor u nastavku

Švicarski Basel, ukupnim rezultatom 5:0, eliminirao estonsku Floru (EPA)

Srbijanski Partizan i Maribor iz Slovenije dva su regionalna nogometna prvaka koji su se plasirali u treće pretkolo Lige prvaka, potvrdivši uvjerljive pobjede iz prvog kola u revanš susretima sa Vallettom, odnosno sarajevskim Željezničarom u utorak navečer.

Beograđani su u prvom duelu slavili sa 4:1, da bi u utorak navečer poveli nakon 10 minuta igre preko Nemanje Tomića. U 60. minuti gosti su poravnali na 1:1 preko Michela Mifsuda, da bi ponovo Tomić izborio prednost za „Crno-bele“ sedam minuta kasnije.

Konačnih 3:1 za domaće postavio je Aleksandar Mitrović.

Duel Željezničara i Maribora imao je nesportski uvod. Naime, prema izjavama očevidaca, navijači slovenačkog kluba u centru glavnog grada BiH su provocirali uzvikivajući „Nož, žica, Srebrenica“, te pominjali Slobodana Miloševića i Ratka Mladića.

Potom je uslijedio fizički obračun pristalica oba kluba, koji je prekinula policija, a dva službenika su povrijeđena.

Na terenu sarajevskog stadiona, gosti iz Slovenije, koji su prvi meč u Mariboru prošle sedmice riješili u svoju korist 4:1, poveli su u 20. minuti pogotkom makedonskog internacionalca Ibraimija, a tim rezultatom je okončan i prvi dio meča na sarajevskom stadionu „Asim Ferhatović Hase“.

U nastavku je domaćin ostao sa igračem manje, jer je u 53. minut isključen Benjamin Čolić, ali to nije smetalo da u 59. minuti Željezničar poravna na 1:1 pogotkom Josipa Kvesića.

Gosti iz Slovenije po drugi put su savladali domaćeg golmana Marijana Antolovića, a strijelac u 86. minuti bio je Brazilac Marcos Tavares.

Dvije minute kasnije, dva su igrača Željezničara dobila crvene kartone. Prvo je isključen Srđan Stanić zbog oštrog starta, a potom je i Muamer Svraka dobio drugi žuti, odnosno crveni karton.

Dudelange iznenadio

Slovenački prvak će u nastavku igrati sa šampionom Luksemburga Dudelangeom koji je napravio veliko iznenađenje, eliminiravši austrijski Salzburg. Luksemburžani su slavili u prvom meču rezultatom 1:0, da bi u revanšu Salzburg pobijedio 4:3, ali to Austrijancima nije dovoljno.

Rezultati:

Shakhtar (Kazahstan) – Liberec (Češka) 1:0, nakon produžetaka 1:1 (prvi meč 0:1, dalje ide Liberec)

Ventspils (Latvija) – Molde (Norveška) 1:1 (0:3, Molde)

Salzburg (Austrija) – Dudelange (Luksemburg) 4:3 (0:1, Dudelange)

Shmona (Izrael) – Žilina (Slovačka) 2:0 (0:1, Shmona)

Ekranas (Litvanija) – Shamrock (Irska) 2:1 (0:0, Ekranas)

Sherif Tiraspol (Moldavija) – Ulisses (Armenija) 1:0 (1:0, Sherif)

Zestafoni (Gruzija) – Neftci Baku (Azerbejdžan) 2:2 (0:3, Neftci)

Basel (Švicarska) – Flora (Estonija) 3:0 (2:0, Basel)

Debrecen (Mađarska) – Skenderbeu (Albanija) 3:0 (0:1, Debrecen)

Partizan (Srbija) – Valletta (Malta) (4:1)

Željezničar (BiH) – Maribor (Slovenija) (1:4)