Evakuacija B. Otoke zbog bombe od 250 kilograma

Potvrđeno je da će neeksplodirana avionska bomba biti uklonjena u nedjelju, 25. oktobra (Anadolija)

Neutralizacija i uništavanje neeksplodirane avionske bombe teške 248 kilograma pronađene u naselju Bosanska Otoka, u bosanskohercegovačkoj općini Bosanska Krupa, bit će urađeni u nedjelju, 25. novembra, a noć ranije će biti evakuirano gotovo 10.000 stanovnika ovoga mjesta.

Bit će obustavljen i saobraćaj na svim lokalnim putevima u okolini, potvrdio je u srijedu Federalni štab Civilne zaštite.

Fahrudin Solak, direktor ove uprave, istakao je da je poduzeto niz aktivnosti u vezi s uništavanjem bombe, javlja Anadolija.

“Morat ćemo evakuirati kompletno naselje Bosanska Otoka. Bit će evakuirano oko 10.000 stanovnika“, naglasio je on.

Solak pojašnjava da će evakuirani građani biti smješteni kod rodbine, ali i u drugim smještajnim objektima, kolektivnim centrima, salama, što je dogovoreno u saradnji s lokalnim vlastima.

Bomba je nađena prilikom izvođenja radova na telefonskim instalacijama 90 centimetara ispod zemlje.

Solak je potvrdio da će akcija uklanjanja i uništavanja bombe trajati tri do pet sati.

Koordinirana akcija

Jelka Milićević, komandant Federalnog štaba Civilne zaštite, kazala je da je riječ o koordiniranoj akciji između Oružanih Snaga Bosne i Hercegovine i Civilne zaštite.

Prema njenim riječima, ovo je prvi put da se na licu mjesta onemogućava aktiviranje bombe zaostale iz Drugog svjetskog rata.

Milićević dodaje da će finansijska sredstva koja su neophodna, bez obzira na probleme, uvijek biti na raspolaganju.

Šef Odjela za neeksplodirana ubojita sredstva u Federalnoj upravi Civilne zaštite Sead Vrana poručio je da je bomba ocijenjena kao nestabilna.

“Bomba je kao takva identificirana na osnovu svojih sklopova i podsklopova. Na terenu je izvršena analiza rizika i opasnosti. Radi se o bombi tipa AN M 64A1 s upaljačem M116. Bomba je američkog porijekla i, prema do sada dostupnim arhivama koje smo proučili, najvjerovatnije je na lokaciju bačena 29. maja 1944. godine, jer je tada zabilježen jedini bombarderski napad na željezničku prugu u Bosanskoj Krupi i okolini, gdje spada i Bosanska Otoka”, istakao je Vrana.

Identificirana je kao naoružana zadnjim upaljačem M116 te je, prema stručnim publikacijama, zabranjeno svako njegovo pomjeranje, izlaganje udarcima ili vibracijama, jer se radi o veoma osjetljivom upaljaču.

Podsjetio je da je za jednu Novu godinu taj tip upaljača izazvao nesreću u Njemačkoj, jer je aktiviran bagerom.

“S takvom bombom smo suočeni u ovoj situaciji. Bomba je ocijenjena kao nestabilna, kao armirana. Zabranjeno je udarati i pomjerati armirani upaljač. Radi se o bombi bruto mase 248 kilograma, a neto masa eksploziva je oko 120 kilograma. Trenutno je bomba na dubini od 90 centimetara ispod površine tla. Proračunski, prilikom eksplozije na toj dubini stvara se krater prečnika oko 4,5 metara”, istakao je Vrana.

Kako kaže, donesena je odluka da bomba bude neutralizirana i uništena na licu mjesta.

Vrana naglašava da će korito rijeke Une u ovom slučaju biti korišteno kao prirodna barijera u prenosu seizmičkog udara.

“U neposrednoj blizini bombe je magistralni put na 85 metara, a željeznička pruga na 45 metara”, naglasio je Vrana i dodao da se u blizini nalazi i pet stambenih objekata koji su nastanjeni.

Napominje da će biti izvršena evakuacija u radijusu od najmanje 1.000 metara.

Zaštitni bedem

Bit će uspostavljena i potpuna zabrana kretanja u radijusu od 2.000 metara, radi zaštite ljudi i pokretne imovine.

Preporuka je da u radijusu od 500 metara svi prozori budu otvoreni, a bit će izvršeni i obimni zaštitni radovi.

Vrana napominje da će napraviti i zaštitni zid oko bombe, a njega će činiti bedem s vrećama napunjenim pijeskom debljine deset metara, a visine četiri metra.

“Oko bedema će biti iskopan zaštitni kanal dubine između 1,6 i dva metra”, istakao je Vrana.

Pojašnjava da se nakon 70 godina ne može predvidjeti stanje košuljice bombe, a o ljudskim žrtvama uopće ne razmišljaju.

Dodaje da su 90 posto sigurni u alat s kojim će raditi.

“Gotovo cijela Bosanska Otoka će biti evakuirana, a i na lokalnim putevima će biti obustavljen svaki saobraćaj”, poručio je Vrana.

Izvršni oficir čete za neeksplodirana ubojna sredstva Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, poručnik Mirsad Alibegović, potvrdio je da se radi o izuzetno opasnoj bombi.

“U ovom poslu jedna greška nas može koštati života. U ovom poslu nikada ne možemo nešto garantirati 100 posto. Oružane snage su spremne odgovoriti ovom izazovu”, kazao je Alibegović.

Izvor: Agencije