Oglasi

EuroBasket 2021: Raspored i kvalifikacijske grupe

Glavni dio kvalifikacija za Evropsko prvenstvo igrat će se od kraja februara 2020. do kraja februara 2021.
U kvalifikacijama učestvuju i četiri selekcije domaćina turniraEPA - Ilustracija

Glavni dio kvalifikacija za Evropsko prvenstvo košarkaša, 41. koje organizira FIBA Evropa, na rasporedu je od kraja februara 2020. do kraja februara 2021.

Ranije su odigrane pretkvalifikacije, koje su počele još 2017. i u kojima je učestvovalo 17 selekcija.

Kroz glavni dio kvalifikacija saznat će se kojih će se 20 selekcija pridružiti domaćim reprezentacijama – Češkoj, Gruziji, Italiji i Njemačkoj.

Sami EuroBasket na programu je od 2. do 19. septembra 2021, grupne faze igrat će se u gradovima iz sve četiri države domaćina, dok će domaćin eliminacijske faze biti njemačka prijestonica Berlin.

Učesnici kvalifikacija, u kojima nastupaju i domaćini, raspoređeni su u osam grupa po četiri selekcije i na EuroBasket idu po tri najbolja tima iz svake grupe, izuzev onih sa selekcijama domaćina turnira – kod njih dalje idu domaćin i dvije najbolje plasirane selekcije grupe.


Grupa A

(Izrael, Poljska, Španija, Rumunija)

Prvo kolo (20. 2. 2020): Rumunija – Španija 71:84, Poljska – Izrael 71:75.
Drugo kolo (23. 2. 2020): Španija – Poljska 69:80, Izrael – Rumunija 87:63.
Treće kolo (27. 11. 2020): Rumunija – Poljska, Izrael – Španija.
Četvrto kolo (30. 11. 2020): Izrael – Poljska, Španija – Rumunija.
Peto kolo (18. 2. 2021): Rumunija – Izrael, Poljska – Španija.
Šesto kolo (21. 2. 2021): Poljska – Rumunija, Španija – Izrael.


Grupa B

(Estonija, Italija, Sjeverna Makedonija, Rusija)

Prvo kolo (20. 2. 2020): Sjeverna Makedonija – Estonija 72.81, Italija – Rusija 83:64.
Drugo kolo (23. 2. 2020): Rusija – Sjeverna Makedonija 77:67, Estonija – Italija 81:87.
Treće kolo (27. 11. 2020): Estonija – Rusija, Italija – Sjeverna Makedonija.
Četvrto kolo (30. 11. 2020): Estonija – Sjeverna Makedonija, Rusija – Italija.
Peto kolo (18. 2. 2021): Sjeverna Makedonija – Rusija, Italija – Estonija.
Šesto kolo (21. 2. 2021): Sjeverna Makedonija – Italija, Rusija – Estonija.


Grupa C

(Belgija, Češka, Litvanija, Danska)

Prvo kolo (21. 2. 2020): Češka – Danska 75:71, Belgija – Litvanija 86:65.
Drugo kolo (24. 2. 2020): Danska – Belgija 72:88, Litvanija – Češka 97:89.
Treće kolo (26. 11. 2020): Litvanija – Danska, Češka – Belgija.
Četvrto kolo (29. 11. 2020): Litvanija – Belgija, Danska – Češka.
Peto kolo (19. 2. 2021): Belgija – Danska, Češka – Litvanija.
Šesto kolo (22. 2. 2021): Belgija – Češka, Danska – Litvanija.


Grupa D

(Hrvatska, Holandija, Švedska, Turska)

Prvo kolo (21. 2. 2020): Turska – Holandija 65:72, Hrvatska – Švedska 72:56.
Drugo kolo (24. 2. 2020): Holandija – Hrvatska 59:69, Švedska – Turska 87:80.
Treće kolo (26. 11. 2020): Holandija – Švedska, Hrvatska – Turska.
Četvrto kolo (29. 11. 2020): Holandija – Turska, Švedska – Hrvatska.
Peto kolo (19. 2. 2021): Turska – Švedska, Hrvatska – Holandija.
Šesto kolo (22. 2. 2021): Turska – Hrvatska, Švedska – Holandija.


Grupa E

(Finska, Gruzija, Srbija, Švicarska)

Prvo kolo (20. 2. 2020): Gruzija – Švicarska 96:88 (produžetak), Finska – Srbija 58:80.
Drugo kolo (23. 2. 2020): Srbija – Gruzija 90:94, Švicarska – Finska 64:69.
Treće kolo (27. 11. 2020): Švicarska – Srbija, Finska – Gruzija.
Četvrto kolo (30. 11. 2020): Švicarska – Gruzija, Srbija – Finska.
Peto kolo (18. 2. 2021): Gruzija – Srbija, Finska – Švicarska.
Šesto kolo (21. 2. 2021): Gruzija – Finska, Srbija – Švicarska.

Grupa F

(Austrija, Mađarska, Slovenija, Ukrajina)

Prvo kolo (20. 2. 2020): Mađarska – Slovenija 77:75, Austrija – Ukrajina 73:88.
Drugo kolo (23. 2. 2020): Slovenija – Austrija 85:78, Ukrajina – Mađarska 60:62.
Treće kolo (27. 11. 2020): Slovenija – Ukrajina, Austrija – Mađarska.
Četvrto kolo (30. 11. 2020): Slovenija – Mađarska, Ukrajina – Austrija.
Peto kolo (18. 2. 2021): Mađarska – Ukrajina, Austrija – Slovenija.
Šesto kolo (21. 2. 2021): Mađarska – Austrija, Ukrajina – Slovenija.


Grupa G

(Francuska, Njemačka, Crna Gora, Velika Britanija)

Prvo kolo (21. 2. 2020): Crna Gora – Velika Britanija 81:74, Njemačka – Francuska 83:69.
Drugo kolo (24. 2. 2020): Francuska – Crna Gora 85:66, Velika Britanija – Njemačka 81:73.
Treće kolo (26. 11. 2020): Velika Britanija – Francuska, Njemačka – Crna Gora.
Četvrto kolo (29. 11. 2020): Velika Britanija – Crna Gora, Francuska – Njemačka.
Peto kolo (19. 2. 2021): Crna Gora – Francuska, Njemačka – Velika Britanija.
Šesto kolo (22. 2. 2021): Crna Gora – Njemačka, Francuska – Velika Britanija.

Grupa H

(Bosna i Hercegovina, Bugarska, Grčka, Latvija)

Prvo kolo (21. 2. 2020): Grčka – Bugarska 73:62, Latvija – Bosna i Hercegovina 61:62.
Drugo kolo (24. 2. 2020): Bugarska – Latvija 110:104, Bosna i Hercegovina – Grčka 65:70.
Treće kolo (26. 11. 2020): Grčka – Latvija, Bosna i Hercegovina – Bugarska.
Četvrto kolo (29. 11. 2020): Bugarska – Grčka, Bosna i Hercegovina – Latvija.
Peto kolo (19. 2. 2021): Grčka – Bosna i Hercegovina, Latvija – Bugarska.
Šesto kolo (22. 2. 2021): Bugarska – Bosna i Hercegovina, Latvija – Grčka.

Izvor: Al Jazeera i agencije

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.