EURO 2020: Hrvatska poražena u Budimpešti

Hrvatska je povela već u 13. minuti, ali je domaćin uspio preokrenuti rezultat u svoju korist (EPA)

Nogometna reprezentacija Hrvatske pretrpjela je poraz u drugom kolu grupe E kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine.

Večeras je od svjetskog viceprvaka bolji bio nacionalni tim Mađarske koji je u Budimpešti slavio sa 2:1.

„Vatreni“ su poveli u 13. minuti pogotkom Ante Rebića, da bi domaćin poravnao preko Adama Szalaija 21 minutu kasnije.

Pobjedonosni gol postigao je Mate Patkai u 76. minuti i tako donio tri važna boda Mađarskoj koja je u prvom kolu pretpjela poraz od Slovačke 0:2.

Slovaci su ranije u grupi E doživjeli minimalan poraz od Velsa (0:1), dok je u drugom kolu pauzirao Azerbejdžan.

Kvalifikacije u ovoj grupi nastavljaju se 8. juna kada Hrvati dočekuju Velšane, a Mađari putuju u Azerbejdžan.

Bez remija do sada

Večeras igra i Sjeverna Makedonija. Makedonci su prije nekoliko dana, u prvom kolu u Skoplju, bili raspoloženi protiv Latvije i slavili sa 3:1.

No, na stadionu Stožice u Ljubljani ih danas dočekuje Slovenija koja je u prvom kolu grupe G remizirala na gostovanju kod Izraela (1:1).

Ove dvije bivše jugoslovenske republike odigrale su četiri međusobna duela i svi su bili prijateljskog karaktera.

Prva tri su pripala Makedoncima – 4:1 je bilo 1993. u Sloveniji, da bi 1994. u Sjevernoj Makedoniji bilo 2:0. Osam godina kasnije, „Crveni risovi“ su opet bili domaćini i slavili sa 3:2, no 2016. su „Zmajčeki“ bili domaćini i slavili sa 1:0.

Današnji susreti

Grupa C: Sjeverna Irska – Bjelorusija (Belfast, 20:45 sati), Holandija – Njemačka (Amsterdam, 20:45).

Grupa E: Vels – Slovačka 1:0, Mađarska – Hrvatska 2:1

Grupa G: Izrael – Austrija 4:2, Slovenija – Sjeverna Makedonija (Ljubljana, 20:45), Poljska – Latvija (Varšava, 20:45).

Grupa I: Kazahstan – Rusija 0:4, San Marino – Škotska 0:2, Kipar – Belgija (Nikozija, 20:45).