Šešelju zabranjen ulazak u Hrvatsku

Šešelja je Haški sud oslobodio svih optužbi (Dragan Kujundži? / Tanjug)

Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske izdalo je nalog graničnoj policiji na svim prijelazima da Vojislavu Šešelju zabrani ulazak u Hrvatsku, ako se pojavi na granici.

“To se čini sukladno Zakonu o strancima, a zbog opasnosti za javni poredak”, potvrdila je to Helena Biočić iz Odnosa s javnošću hrvatskog MUP-a.

I hrvatski premijer Tihomir Orešković poručio je: “Neka dođe, pa ćemo ga uhititi”.

Gostujući u programu televizije N1, Šešelj je kazao da će se žaliti na odluku Hrvatske da mu zabrani ulazak.

„Kako mogu da mi zabrane? To je protivpravna odluka. Žaliću se njihovoj višoj instanci. Ja planiram da uskoro idem u Zagreb, da malo prošetam Trgom bana Jelačića, pa do kraja Ilice pa nazad. Ja sam hteo da odem u Gradsku kafanu, da popijem kafu, sok, da razgledam knjižare u centru grada.“

Rekao je kako nije pozivao na osvajanje, nego na „oslobađanje srpskih teritorija“ te da „nijedan jedini Hrvat nije proteran“.

Dodao je kako je zločina i zvjerstava bilo, ali da radikali nisu povezani ni sa jednim konkretnim zločinom te da ne osjeća apsolutno nikakvu odgovornost za strahote koje su neki ljudi činili u ime Srbije i Srba.

Grabar-Kitarović: Sramotni poraz međunarodnog prava

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović također je oštro kritizirala oslobađajuću presudu Šešelju, ocijenivši da je riječ o sramotnom porazu međunarodnog krivičnog prava.

“Ako uzmete u obzir da je Haški sud Šešelja osudio na četiri godine i devet mjeseci zatvora samo radi iskazivanja nepoštivanja prema tome sudu i radi prijetnje svjedocima u pojedinim slučajevima, a da ga je danas oslobodio radi huškanja i poticanja na eksterminaciju, uništavanje cijelih naroda i na genocid, to doista ne može biti ništa drugo nego poraz međunarodnog kaznenog prava”, kazala je Grabar-Kitarović.

Dodala je i kako “danas moli za sve njegove žrtve i žrtve velikosrpske politike, od Vukovara preko Škabrnje do Sarajeva, Srebrenice i do Kosova”.

“Međutim, isto tako je činjenica da je Hrvatska danas slobodna i samostalna država i to nam nitko neće uzeti. Šešeljeva politika upravo u Hrvatskoj doživjela je svoj prvi i najveći poraz. I to je nepovratno. Idemo razmišljati o tome. Nadalje, moram kazati da Hrvatska ne može i neće prihvatiti ovu sramotnu presudu i nastavit ćemo raditi sve što je u našoj moći kako bi pravda bila zadovoljena. Međunarodno pravo možda je danas zakazalo, ali vjerujte mi, pravda neće”, poručila je hrvatska predsjednica.

Đukanović čestitao slobodu Šešelju

Premijer Crne Gore Milo Đukanović komentirao je danas nakon Premijerskog sata oslobađajuću presudu predsjedniku Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislavu Šešelju.

Istakao da “Šešelju čestita slobodu, kao i da više voli kada je neko slobodan, nego utamničen”, izvijestila je Milica Marinović, reporterka Al Jazeere.

“Konstatujem činjenicu da je sud u Hagu završio proceduru i oslobodio Šešelja. Drago mi je što je svaki čovjek slobodan. Više volim da je svako slobodan nego da je svako utamničen, bez obzira na to da li se slažem ili ne. Što se mene tiče, primam k znanju i čestitam slobodu Šešelju”, rekao je Đukanović danas nakon sjednice Skupštine Crne Gore.

Presudu Šešelju komentirao je i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.

On je kazao je da je indiferentan prema presudi Šešelju i prema njemu lično, ali je istakao da je Hag “mera za Srbina”.

“Nisam razmišljao šta bi moglo da se desi, ali, mera za Srbina je da li ga je Haški sud oslobodio ili osudio”, rekao je Nikolić novinarima u Beogradu.

Oslobađajuća presuda

Raspravno vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) danas je oslobodilo Vojislava Šešelja po svim tačkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

Vojislav Šešelj je po izricanju ove presude slobodan čovjek, kazao je predsjednik Sudskog vijeća Jean Claude Antonetti.

Vijeće je utvrdilo u presudi da je dio Šešeljeljevih govora, za koje je Tužiteljstvo tvrdilo da su huškački, predstavljalo poziv na progon ali ga je oslobodilo krivnje jer nije dokazana uzročno-posljedična veza tih govora s konkretnim zločinima. 

Utvrđeno je da je Šešelj zaista održao govore na putu za Vukovar i u samom Vukovaru u kojima je pozvao na obračun “s ustašama”, međutim većina sudija nije mogla “odbaciti razumnu mogućnost da su održani u kontekstu sukoba” i da je cilj bio podizanje, morala a ne da se Šešeljeve dobrovoljce pozove da nemaju milosti ni prema kome.

Većina članova Vijeća nije mogla zaključiti van razumne sumnje da je pozivom Srbima da očiste Bosnu “od balija” u Zvorniku pozivao na etničko čišćenje nesrba iz BiH, kazao je Antonetti. Većina sudija smatra da dokazi koje je predočilo Tužilaštvo nisu dovoljni da se isključi mogućnost  da je sudjelovao u ratnom naporu da se ohrabruje snage.

Po sucima riječi koje je Šešelj izgovorio u vojvođanskim Hrtkovcima predstavljaju jasan poziv na protjerivanje Hrvata međutim većina sudija ocijenila je da Tužilaštvo nije dokazalo da su one i dovele do prisilnog odlaska Hrvata ili do kampanje njihovog progona. Većina sudija zaključila je i da su dva Šešeljeva govora u Skupštini Srbije predstavljala jasne pozive na protjerivanje i prisilno premještanje Hrvata.

Iako većina misli da ti govori predstavljaju poziv na protjerivanje, Antonetti je kazao kako većina smatra da su oni bili izraz protivljenja aktuelnoj srpskoj politici i predstavljali su “alternativni politički program koji nikad nije proveden”.

Većina stoga nije mogla zaključiti da je postojalo poticanje na zločine, istaknuo je sudija. “Tužilaštvo nije dokazalo da je postojala uzročno-posljedična veza između govora i zločina te oni nisu actus reus poticanja”, kazao je Antonetti.

Izvor: Al Jazeera i agencije