Australian Open: Čilić se provukao, Troicki bolji od Džumhura

Džumhur se u petom setu upustio u petominutnu raspravu sa sudijom, nakon koje se nije uspio vratiti u meč (EPA)

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u drugo kolo Australian Opena, pobijedivši Poljaka Jerzyja Janowicza u pet setova (4:6, 4:6, 6:2, 6:2, 6:3), nakon što je 273. tenisač svijeta vodio 2:0 u setovima.

Daleko teže nego što se očekivalo Čilić je startao na prvom Grand Slam turniru sezone.

Nakon dva seta plesao je na rubu poraza, no u nastavku meča pronašao je izgubljeni ritam i preokrenuo rezultat, ostvarivši pobjedu nakon tri sata i četiri minute igre.

Prvi hrvatski reket peti je put u karijeri okrenuo 0:2 u setovima, a, zanimljivo, drugi put protiv Janowicza.

U drugom kolu Čilića očekuje bolji iz dvoboja Argentinca Facunda Bagnisa i Britanca Daniela Evansa.

Džumhurova rasprava sa sudijom

Najbolji bosanskohercegovački tenisač Damir Džumhur na startu Australian Opena poražen je od Viktora Troickog iz Srbije također u pet setova (4:6, 4:6, 6:2, 6:2, 3:6).

U meču koji je trajao gotovo tri sata Troicki je bolje otvorio meč i osvojio prva dva seta.

Džumhur je uspio napraviti preokret u naredna dva seta, ali je u odlučujućem, petom setu, u trećem gemu, propustio priliku da napravi brejk.

U sedmom gemu, nakon odluke za koju je smatrao da je riječ o sudačkoj pogrešci, Džumhur se upustio u petominutnu raspravu sa sucem, nakon koje se nije uspio vratiti u meč.

U drugom kolu Troicki će igrati s pobjednikom meča Paolo Lorenzi – James Duckworth.

I drugo dvoje predstavnika Srbije ostvarili su pobjede na startu Australian Opena.

Jelena Janković pobijedila je Lauru Siegemund rezultatom 6:1, 1:6, 6:4, dok je Dušan Lajović svladao Francuza Stephanea Roberta 6:3, 6:3 i 6:3.