Kontekst: Ko koga tuži, a ko kome sudi u BiH?

Pripreme za održavanje referenduma u RS-u o danu proslave tog bh. entiteta počele su, iako pravni stručnjaci upozoravaju da ne može imati nikakvo pravno dejstvo. Protivustavnom ocijenjena je i inicijativa o raspisivanju Referenduma o izdvajanju Srebrenice s područja RS-a. Istovremeno, kancelarija disciplinskog tužioca pri Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH po službenoj dužnosti „otvorila je predmet […]
Pripreme za održavanje referenduma u RS-u o danu proslave tog bh. entiteta počele su, iako pravni stručnjaci upozoravaju da ne može imati nikakvo pravno dejstvo. Protivustavnom ocijenjena je i inicijativa o raspisivanju Referenduma o izdvajanju Srebrenice s područja RS-a.
Istovremeno, kancelarija disciplinskog tužioca pri Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH po službenoj dužnosti „otvorila je predmet glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića“, odnosno pokrenula istragu o njegovoj navodnoj mogućoj povredi dužnosti, a odnosi se na zatvaranje istrage protiv predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika. 
Kako su mediji postali mjesto obračuna izvršne i sudske vlasti, a odluke Ustavnog suda referendumsko pitanje te zašto predmeti pokrenuti za organizovani kriminal i korupciju u BiH, teški više milijardi eura, godinama nemaju sudski epilog?
     
O ovim temama za „Kontekst“ govore prof. dr. Zarije Seizović s Fakulteta političkih nauka u Sarajevu i Sead Hodžić, advokat i nekadašnji sudija Vrhovnog suda BiH.

Emisiju vodi Saša Delić.