Arktik bi ranije nego što se očekivalo mogao ostati bez leda

Smanjenje nivoa leda moglo bi podstaći ekstremne događaje, poput šumskih požara, poplava i toplotnih valova brže nego što se očekivalo.

Arktički morski led bi mogao već 2030-ih potpuno nestati tokom septembra (Reuters)

Arktik bi mogao ostati bez morskog leda desetak godina ranije nego što se prethodno predviđalo, navodi se u istraživanju koje je objavljeno u magazinu Nature Communications.

Kako se navodi, arktički morski led bi mogao već 2030-ih potpuno nestati tokom septembra, prenosi Tanjug.

Ono što je posebno zabrinjavajuće je stav stručnjaka da bi Arktik do 2050-ih mogao izgubiti led tokom ljetnih mjeseci, čak i ukoliko se značajno smanji emisija plinova s efektom staklene bašte.

Upoređujući promjene nivoa leda od 1979. do 2019. godine, naučnici su otkrili da je smanjenje morskog leda uglavnom rezultat zagađenja koje dovodi do globalnog zagrijavanja kao i da su prethodni modeli analize potcijenili trendove topljenja leda na Arktiku.

Bez leda do kraja oktobra

“Bili smo iznenađeni kada smo shvatili da će Arktik ostati bez leda tokom ljeta, čak i ako nešto učinimo za smanjenje emisije plinova s efektom staklene bašte”, rekao je za CNN klimatolog Seung-Ki Min.

Ukoliko bi se povećale štetne emisije i dodatno ubrzalo globalno zagrijavanje, Min upozorava da bi Arktik do 2080. godine mogao ostati bez leda sve do kraja oktobra.

Dodaje da bi smanjenje nivoa leda moglo podstaći ekstremne događaje, poput šumskih požara, poplava i toplotnih valova brže nego što se očekivalo.

Izvor: Agencije