Sporazum na Veliki petak potpisan je 10. aprila 1998. između Londona, Dublina i glavnih političkih stranaka Sjeverne Irske.

Sporazum na Veliki petak potpisan je 10. aprila 1998. između Londona, Dublina i glavnih političkih stranaka Sjeverne Irske.
Ova promjena dolazi stoljeće nakon što je uspostavljena pokrajina Sjeverna Irska s ciljem održavanja probritanske, protestantske većine kao protuteže novoj nezavisnoj, pretežno katoličkoj Republici Ir
Na političkoj sceni Sjeverne Irske, na pomolu su historijske promjene – Sinn Fein, nekada političko krilo Irske republikanske armije, mogao bi da postane najjača stranka nakon sutrašnjih izbora.
Vrhovni sud Sjeverne Irske odbacio je navode kojima su čelnici probritanskih političkih stranaka u toj zemlji pokušali osporiti Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj kao dio sporazuma o Brexitu.
Britanski pregovarač David Frost rekao je prošle sedmice da Protokol za Sjevernu Irsku neće biti dugoročno održiv.
Novi lider sjevernoirske Demokratske unionističke stranke Edwin Poots kaže da će njegov glavni prioritet u narednim mjesecima biti odbacivanje Protokola o Sjevernoj Irskoj.
Nedavni neredi otkrivaju da su trenja i dalje snažno prisutna između republikanaca i unionista i samo se treba pojaviti okidač da ponovno isplivaju na površinu.
IRA se 2002. izvinila za sve svoje civilne žrtve, no to se nije nije odnosilo na Lorda Mountbattena.
Sjeverna Irska danima je poprište najvećih nereda proteklih desetljeća.
U dijelovima Sjeverne Irske demonstranti, većinom mladi, gotovo već sedmicu nasilno protestuju skoro svake noći.
Bijes zbog trgovinskih sporova nakon Brexita probudio je i stara neprijateljstva.
Opozicija u Sjevernoj Irskoj upozorava da bi rastuća ljutnja zbog sporazuma o Brexitu mogla da preraste u nasilne proteste.
Građani Velike Britanije glasali su za Brexit prije skoro pet godina, ali najznačajniji utjecaji razlaza sa Evropskom unijom tek se primijete.
Viši britanski i evropski diplomati sutra bi trebali opet razgovarati o posljedicama Brexita za Sjevernu Irsku.