Sukobi, nerijetko izuzetno okrutni, česta su pojava u ekvadorskim zatvorima, gdje je od februara 2021. godine poginulo gotovo 350 zatvorenika.

Sukobi, nerijetko izuzetno okrutni, česta su pojava u ekvadorskim zatvorima, gdje je od februara 2021. godine poginulo gotovo 350 zatvorenika.
Olujna kiša izazvala je poplavu u kanjonu u blizini radničkih četvrti; 24 osobe poginule su u odronu zemlje u glavnom gradu Quitu, 12 ih je nestalo.
Kao odgovor na kriminal, koji kao da izmiče kontroli, u Ekvadoru je proglašeno vanredno stanje.
U Ekvadoru decenijama mnogi žive od ilegalnog rudarenja. Građani sada strahuju zbog Vladinih planova za izdavanje više međunarodnih licenci, i štete koju bi to moglo da proizvede.
Policiji i vojsci trebalo je pet sati da ponovo uspostave kontrolu nad zatvorom u kojem je izbila pobuna.
Zvaničnici navode da je sukob, tokom kojeg su korišteni vatreno oružje, noževi i eksplozivna sredstva, izbilo zbog svađe između zatvorskih bandi.
Ekvadorski pravosudni sistem zvanično je obavijestio u utorak po lokalnom vremenu Australiju o poništenju njegove naturalizacije.
Ova pobjeda ruši i trend ljevičarskih izbornih pobjeda u Latinskoj Americi u državama poput Argentine, Čilea i Bolivije.
Ministar zdravstva Ekvadora podnio je ostavku nakon što je otkriveno da je nekoliko članova njegove porodice preko reda primilo vakcinu protiv COVID-19.
Proteklih nedelju dana u sukobima u zatvorima u Ekvadoru ubijeno je najmanje 79 ljudi.
Prema informacijama koje su saopćile vlasti, sukobi su rezultat ‘dogovorene akcije’ između kriminalnih bandi.
Prema ekonomskim procjenama, u Latinskoj Americi bi kao posljedica pandemije korona virusa bez posla moglo ostati 45 miliona ljudi. Jedna od najteže pogođenih država u ovom dijelu svijeta je Ekvador. Više od milion ljudi nema posao, a još pet miliona ima poslove koje ne zna hoće li uspjeti zadržati.
Zdravstveni radnici u glavnom gradu Ekvadora kažu da su tamošnji bolnički kapaciteti popunjeni zbog porasta broja novozaraženih korona virusom. Liječnici navode kako bolesni liječničku pomoć čekaju na ulicama. Stopa zaraze ubrzano raste od kada su vlasti ublažile mjere ograničenja.
Domorodačko pleme koje živi u ekvadorskom dijelu Amazonije prisiljeno je da se izmjesti dublje u prašumu. Njihovi članovi kažu da jedino tako mogu izbjeći zarazu korona virusom.