Spasioci u Ekvadoru tragaju za desetinama nestalih nakon klizišta koje se pokrenulo u nedjelju.

Spasioci u Ekvadoru tragaju za desetinama nestalih nakon klizišta koje se pokrenulo u nedjelju.
Prema prvim informacijama, nije prijavljena materijalna šteta niti je izdato upozorenje na cunami.
Problem je još veći među autohtonim zajednicama, a pandemija korona virusa i inflacija dodatno su pogoršale situaciju.
Poginulo je 15, a povrijeđen 21 zatvorenik u sukobu za koji se krive rivalske bande.
Prije četiri mjeseca Čile je optužio Ekvador za lažiranje Castillovog rodnog lista te je zatražio da se zbog toga Ekvador izbaci sa Mundijala.
Predsjednik Ekvadora povukao se iz pregovora o prekidu štrajka starosjedilačkog stanovništva koje se bavi poljoprivredom diljem zemlje.
Najveći sindikat starosjedilačkih poljoprivrednika u Ekvadoru blokirao je ceste protestirajući protiv ekonomskih mjera Vlade.
Sukobi, nerijetko izuzetno okrutni, česta su pojava u ekvadorskim zatvorima, gdje je od februara 2021. godine poginulo gotovo 350 zatvorenika.
Olujna kiša izazvala je poplavu u kanjonu u blizini radničkih četvrti; 24 osobe poginule su u odronu zemlje u glavnom gradu Quitu, 12 ih je nestalo.
Kao odgovor na kriminal, koji kao da izmiče kontroli, u Ekvadoru je proglašeno vanredno stanje.
U Ekvadoru decenijama mnogi žive od ilegalnog rudarenja. Građani sada strahuju zbog Vladinih planova za izdavanje više međunarodnih licenci, i štete koju bi to moglo da proizvede.
Policiji i vojsci trebalo je pet sati da ponovo uspostave kontrolu nad zatvorom u kojem je izbila pobuna.
Zvaničnici navode da je sukob, tokom kojeg su korišteni vatreno oružje, noževi i eksplozivna sredstva, izbilo zbog svađe između zatvorskih bandi.
Ekvadorski pravosudni sistem zvanično je obavijestio u utorak po lokalnom vremenu Australiju o poništenju njegove naturalizacije.