Borbe u okrugu Bugarama u provinciji Rumonge počele su u nedjelju i nastavile se u ponedjeljak.

Borbe u okrugu Bugarama u provinciji Rumonge počele su u nedjelju i nastavile se u ponedjeljak.
Godišnje se iz države Burundi u istočnoj Africi prokrijumčare stotine žena kako bi radile kao robinje u zemljama Bliskog Istoka, upozoravaju organizacije za borbu protiv trgovine ljudima. Umjesto obećanog boljeg života, bivaju izložene prisilnom radu i seksualnom zlostavljanju.
Vlada Burundija početkom godine premjestila je političko središte zemlje iz Bujumbure u Gitegu. Tvrde da će, zbog činjenice da se Gitega nalazi u središtu zemlje, građanima biti lakše doći do institucija i potrebnih službi. No, kritičari kažu potez je ekonomski neutemeljen i politički motiviran.
Nevjenčani parovi u Burundiju, zemlji u istočnoj Africi, do kraja godine moraju legalizovati svoje vanbračne zajednice. U maju je predsjednik te zemlje propisao novi zakon koji bi trebao zaštiti ženu i društvo učiniti moralnijim. No, neki se ne slažu s tim. Haru Mutasa izvještava iz Bujumbura.
Predsjednik grupe zemalja sudionica Međunarodnog krivičnog suda tvrdi da je ovo udarac za međunarodno pravo.
Vijeće sigurnosti UN-a osudilo je nasilje u Burundiju.Dan nakon što je 15 osoba poginulo u koordiniranim napadima na vojne objekte u glavnom gradu pojavile su se informacije o pronalasku još najmanje 40 tijela i to, na ulicama tog grada.
Zbog pucnjave i eksplozija, Bujumbura je blokirana, a stanovnike su dočekali punktovi, barikade i vojne patrole.
Zbog nestabilne političke situacije, Burundi je od aprila ove godine napustilo više od 160.000 osoba.Većina je utočište našla u susjednim državama: Tanzaniji i Demokratskoj Republici Kongu.Zasada se zna da se blizu 70.000 izbjeglica nalazi u Ruandi.
Još tri kandidata opozicije povukla su kandidaturu za predsjedničke izbore u Burundiju. Smatraju da predstojeći izbori nisu pošteni. Međutim, aktuelni predsjednik i dalje je odlučan da se kandiduje treći put, uprkos pobunama građana.
Smještene u prepune izbjegličke kampove u Tanzaniji, izbjeglice iz Burundija žive u groznim higijenskim uslovima.
Deseci hiljada stanovnika Burundija od nasilja su pobjegli u susjednu Tanzaniju. Smješteni su u prepunim izbjegličkim kampovima. Humanitarne organizacije upozoravaju da nema dovoljno mjesta za sve i da su uslovi sve gori. Najnoviji problem je epidemija kolere, od koje su do sada preminule 33 osobe.
Žestoki sukobi izbili su između lojalne vojske i pučista, koji tvrde da su svrgnuli predsjednika Pierrea Nkurunzizu.
Vojska objavila da je predsjednik te zemlje, zbog kojeg već sedmicama traju neredi, razriješen dužnosti.