Armenski premijer se osvrnuo i na pitanje osiguravanja prava i sigurnosti stanovnika Nagorno-Karabaha “u okviru međunarodnog mehanizma”.

Armenski premijer se osvrnuo i na pitanje osiguravanja prava i sigurnosti stanovnika Nagorno-Karabaha “u okviru međunarodnog mehanizma”.
Selo Teg nalazi se na spornoj teritoriji i posljednje je u nizu na koridoru, ključnom putnom pravcu koji povezuje Armeniju i Nagorno-Karabah.
Armenski premijer rekao je da bi dokument Azerbejdžanu trebao biti prihvatljiv te da bi ‘potpis druge strane donio trajni mir’.
Saslušanje u ICJ-u dio je šireg slučaja koji je Armenija pokrenula 2020. godine u kome se navodi da je Azerbejdžan prekršio konvenciju protiv rasne diskriminacije.
Požar je izbio u 1:30 ujutro po lokalnom vremenu u četvrtak, pod okolnostima koje tek treba utvrditi, saopćilo je ministarstvo odbrane.
Armenija i Azerbejdžan mjesecima su u pregovorima o posredovanju u mirovnom sporazumu oko Nagorno-Karabaha.
Informacija dolazi u vrijeme kada Armenija pokazuje pojačane znakove netrpeljivosti prema ruskom savezniku, kojem prebacuje da ne reagira na ‘provokacije’ Azerbejdžana.
Dvije zemlje se međusobno optužuju za nove napade, u kojima, kako tvrde, nije bilo žrtava.
Azerbejdžan i Armenija u sukobu su zbog planinskog područja Nagorno-Karabaha još od devedesetih godina prošlog vijeka i raspada Sovjetskog saveza.
Moskva se previše napregnula u Ukrajini, a posljedice trpi Armenija, koja nije dovoljno sposobna da se suprotstavi Azerbejdžanu.
Američka dužnosnica u Armeniju je stigla nakon višednevnih sukoba Armenije i Azerbejdžana u kojem je poginulo više od 200 ljudi.
U dva dana sukoba na obje strane poginulo je 155 vojnika; Azerbejdžan nije komentirao ništa o sporazumu.
Azerbejdžan i Armenija ponovno su se sukobili u srijedu, dan nakon što je gotovo 100 vojnika ubijeno.
Erevan tvrdi da je Azerbejdžan izvršio napad vatrom iz artiljerije i visokokalibarskog oružja, a Baku navodi da Armenija pokušala sabotažu.