Studenti rođeni nakon bombardiranja Generalštaba žele njegovo očuvanje

‘Protest za Generalštab’ djeluje kao i drugi studentski protesti, tu su studentski redari, zastave fakulteta, a tu su i bajkeri koji na neki način osiguravaju protest, javlja reporterka Al Jazeere.

‘Protest za Generalštab’ djeluje kao i drugi studentski protesti, jer su tu studentski redari, zastave fakulteta, a tu su i bajkeri koji na neki način osiguravaju protest, tu si i srednjoškolci, javlja reporterka Al Jazeere Katarina Vojnović. “Dakle, svi oni koji podržavaju studente i njihove zahteve”.

Fokus protesta je zaštita zgrada Generalštaba, dodaje.

Ono što je interesantno jeste da većina studenata se i ne sjeća ili nije bila rođena 1999. godine, kada je bombardirana zgrada Generalštaba, javlja Vojnović, ali su oni istakli da se njihovi roditelji sjećaju i njihovi profesore, stariji sugrađani, te da iz tog razloga su na današnji dan željeli da pošalju poruku da stoje uz svoj narod i da se sjećaju te “velike tragedije za srpski narod’.

“Protest za Generalštab” još jedan je veliki skup u Beogradu na koji su pozvali studenti, a kojim se obilježava i 26. godišnjica NATO bombardiranja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije. Zgrade Generalštaba su u fokusu današnjeg protesta jer je riječ o spomenicima kulture kojima je Vlada Srbije u studenom prošle ukinula taj status, bez saglasnosti Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture koji je nadležan za te objekte. Plan je da na tom mjestu kompanija Jareda Kushnera, zeta američkog predsjednika, sagradi luksuzni, ali i memorijalni kompleks. Zemljište na kojem se nalaze zgrade Generalštaba Vlada je ugovorom iznajmila Kushnerovoj kompaniji na 99 godina. Tu odluku od početka prate protesti i negodovanje dijela građana.

Više detalja iz Beograda donosi reporterka Al Jazeere Katarina Vojnović.

Izvor: Al Jazeera