Bećirović u UN-u: Deklaracija i Svesrpski sabor u suprotnosti međunarodnom pravu
Zvanični Beograd uputio je protestno pismo generalnom sekretaru UN-a i predsjedniku Generalne skupštine kao odgovor na istupanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića pred tom organizacijom.
On je u svom izlaganju rekao da Srbija ugrožava regionalnu stabilnost.
Nastavite čitati
list of 4 itemsVijeće sigurnosti UN-a produžilo mandat EUFOR-a u BiH
Virusni meningitis u BiH: Apeli za pojačanu higijenu i manje okupljanja
Poslovi za firmu u vlasništvu supruge ministra Rame Isaka
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić navodi da je riječ o nizu neosnovanih optužbi na račun njegove zemlje i da je time pokazao da mu nije stalo do regionalne saradnje.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, obratio se Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija na sjednici posvećenoj održavanju međunarodnog mira i sigurnosti gdje je posebno upozorio na opasnosti Deklaracije usvojene na nedavno održanom “svesrpskom saboru” u Beogradu.
Poručio je da taj dokument flagrantno ugrožava nezavisnost i suverenitet Bosne i Hercegovine, kao i drugih država u regiji.
“Ovi koji me napadaju iz Republike Srbije nemaju problem samnom, oni imaju problem sa činjenicama i argumentima”, poručio je Denis Bećirović je gostujući u Vijestima Al Jazeere Balkans.
Umjesto da sarađuju sa BiH, da poštuju norme međunardonog prava, zvaničnici Republike Srbije pokušavaju da podrivaju i Dejtonski sporazum i državu Bosnu i Hercegovinu, kaže Bećirović.
Bećirović smatra da se treba okrenuti ekonomskom razvoju, a ne velikdržavnim politikama.
“Srbija kao da se želi da vrati u 1990. godine, kao da želi da obnovi velikosrpski projekat zbog kojeg je izvršena agresija na BiH i izvršen genocid nad Bošnjacima. Zbog toga tu istinu moramo saopćiti i ovdje u Ujedinjenim nacijama i na drugim bitnim adresama, pokušati da ubijedimo i sve druge, da se okrenemo ekonomskom razvoju, a ne velikodržavnim politikama koje su u crno zavile zemlje bivše Jugoslavije tokom 1990-tih godina.
On kaže i da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić “kao na daljinski upravljač može da rukovodi sa pojedinim političarima u bosanskohercegovačkom entitetu RS, a sa većinom nas u Bosni i Hercegovini se ne može tako ponašati”.