Živkov: Moguće da Vučić zbog protesta izazove krizu u regiji
Akcija “Zastani, Srbijo” u čast žrtvama novosadske tragedije i ovog petka održana je širom te zemlje.
Studentima koji blokiraju sve državne fakultete pridružili su se i prosvjetni radnici koji su obustavili rad u školama.
Nastavite čitati
list of 4 itemsProteste podržava 61 posto građana Srbije
Izvori za Al Jazeeru: Palestinske vlasti drže pod opsadom izbjeglički kamp Jenin i uskraćuju pristup hrani i lijekovima
Hiljade studenata u Beogradu diglo glas protiv kršenja zakona
Tako su podržali zahtjeve studenata, ali iskazali i negodovanje zbog odluke Vlade da skrati polugodište.
Sociolog Ivan Živkov kaže da se “srpsko društvo već dugi niz godina nalazi u stanju anomije – to je stanje u kojem institucije ne funkcionišu, u kojem se propisi ne poštuju, a ne postoji ni konsenzus oko temeljnih vrednosti”.
Kada se u takvim društvima dogodi tragedija, veliki broj ljudi ne očekuje da će to institucije riješiti, i izlijeva se nezadovoljstvo na ulice. Putem protesta i blokada se pokušava prevazići ta trauma i taj problem, objašnjava Živkov.
Širok sloj društva je nezadovoljan radom aktuelne vlasti, ali dugo već nije iskazivao to nezadovoljno masovno. Sada kada su to nezadovoljstvo iskazali studenti i mladi ljudi, koji nemaju čime da kalkulišu, ne boje se da će izgubiti posao – onda su svi ti slojevi stanovništva osjetili neko ohrabrenje da se pridruže tim mladim ljudima. “Otud svo to nezadovoljstvo, koje je do sada bilo tiho, se pojačava i preliva na ulice”, kaže Živkov.
Kaže i da vlast očigledno nema mehanizam da reguje na mlade ljude koji su na ulicama, pogotovo na studente – jer radi se o inteligenciji i budućnosti ove državi. Vlast će pokušati da izmjesti to na teren političke borbe sa opozicijom jer se na tom terenu mnogo bolje snalazi i mnogo lakše odnosi pobjede, smatra Živkov.
Pitanje je hoće li građani Srbije imati snage da ovog puta proces ne dovedu samo do polovine, kao kad je srušen režim Slobodana Miloševića. Jako puno energije se potroši da se jedan autokrata sruši s vlasti, i onda ne bude dovoljno snage da se izgradi pravo demokratsko društvo, nego se poslije izvjesnog vremena instalira neki novi autokrata, objašnjava Živkov.
“Pitanje je da li ćemo ovog puta – a ja se nadam da hoćemo – da i nakon promene izvršne vlasti izgradimo pravo prularističko demokratsko društvo, koje će moći da rešava probleme i institucionalno a ne uvek na ulici”, kaže Živkov.
Živkov kaže da očekuje prelazak na sljedeći korak i da je moguće izazivanje krize u regiji, prije svega na Kosovu, a zatim u Bosni i Hercegovini. “Režimi poput ovih kojima je na čelu osoba poput Aleksandra Vučića su sklone tome da prave probleme kako bi izvršile nacionalnu homogenizaciju oko nekih navodno većih problema, kako bi, pod tim kišobranom suzbijali proteste i suzbijali kritičare sopstvene vlasti”, zaključuje sociolog Ivan Živkov.