Suljić: Čitav sistem je zakazao, ne vjerujem da je kamenolom imao dozvole
U okolini Jablanice u Bosni i Hercegovini situacija nakon razornih poplava i odrona i dalje je teška.
Profesor na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu u Tuzli Nedim Suljić kaže da je pala jako velika količina kiše za veoma malo vremena i da je bilo nemoguće zaštiti se od te količine vode, ali da su se ranije mogle poduzeti koraci kojima bi se smanjile štete i gubici ljudskih života.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPolitičari s Balkana očekuju Trumpovu podršku
Bursać: Šta se čekalo do sada s osudom Deklaracije svesrpskog sabora
Dogovor o deblokadi granice Hrvatske i BiH na prijelazu Bijača
Trebalo se uraditi puno više u posljednjih deset godina, od razornih poplava 2014. godine, smatra Suljić – posebno na čišćenju korita prve i druge kategorije, jer dolazi do nagomilavanja nanosa na mostovima i izlijevanja vode.
Govoreći o kamenolomu iznad Donje Jablanice, Suljić kaže da ne može da shvati da je kamenolom bio smješten par stotina metara iznad naselja.
Objašnjava da se radi o ogoljenom zemljištu, koje nema drveća i nema mogućnosti zadržavanja padavina na drveću, a otpadni kamen je ostao na kamenolomu i nije vožen na deponiju. Bujice koje su stvorile iznad kamenoloma bile su vrlo brze i otpadni kamen je pokrenut prema dole, kaže.
Čitav sistem je zakazao, kaže Suljić, dodajući da ne vjeruje da je ovaj kamenolom imao bilo kakvu dozvolu, pogotovo okolinsku, prethodnu vodnu saglasnost i vodnu dozvolu.
“Da nije bilo kamenoloma, ljudi u Donjoj Jablanici vjerovatno ne bi stradali, od vode”, zaključuje Suljić.