
Kisić: Srbija je danas zarobljeno društvo
U Izvještaju Helsinškog odbora za ljudska prava “Srbija – zarobljeno društvo”, koji je predstavljen u Beogradu, navodi se da se ta zemlja nalazi na istorijskoj raskrsnici. U izvještaju na više od 300 stranica, između ostalog, navodi se: Da je ruska agresija na Ukrajinu ponovo podstakla aspiracije Srbije na teritorije u susjedstvu, koje označava kao “srpski svet”.
Da su srpske ekstremističke organizacije sa jakim uporištem u Rusiji, instrument širenja ruskog malignog uticaja na Balkanu. Takođe, tokom jedanaestogodišnje vladavine Srpske napredne stranke, ekstremisti su kao saveznik vlasti, postali i sredstvo pritiska na neistomišljenike.
Helsinški odbor navodi i da su u posljednoj decenji mediji duboko podijeljeni na prorežimsku većinu i kritički orijentisanu manjinu, koja funkcioniše pod ekonomskim, političkim, pravnim i sigurnosnim pritiskom.
Kada je riječ o poštivanju ljudskih prava, koja su garantovana Ustavom, primjena zakona i drugih akata u toj oblasti ne samo da je neadekvatna, nego za to ne postoji ni politička volja. Društvena atmosfera ne pogoduje integraciji manjina, posebno Albanaca u Preševskoj dolini i Bošnjaka u Sandžaku.
Gošća vijesti Al Jazeere bila je izvršna direktorica Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije Izabela Kisić.
Kaže da se izvještajem htjela skrenuti pažnju na dva pitanja – suočavanje sa prošlošću i kulturu.
“Srbija je danas zarobljeno društvo jer ne može da se suoči sa onim pitanjima koja treba od Srbije da naprave jedno demokratsko društvo zasnovano na ljudskim pravima,” kaže Kisić, i dodaje da se pitanjem kulture niko ne bavi u Srbiji, a ona je i 80-ih i 90-ih bila instrument srpskog nacionalizma.
Kaže da su ektremističke organizacije često u funkciji da se skrene pažnja sa ekstremizma i nacionalizma koju širi vlast u Srbiji. Naglašava da alternativa ne smije da podilazi desnom biračkom tijelu jer to doprinosi samo jačanju tog biračkog tijela, i da onda “ostajemo u tom zarobljenom društvu”.
Smatra i da – dok god je otvoreno kosovsko pitanje, to je dalji generator nacionalizma.
“Mi imamo jednu radikalizaciju unutar zemlje, imamo užasno lošu ekonomsku i socijalnu situaciju, imamo nasilje – i političko, a na ivici smo fizičkog – koje se ustvari i dešava u odnosu na branitelje ljudskih prava.”