Barić: Ukrajincima će za ofanzivu trebati 150 do 200 tenkova

Analitičar za međunarodnu sigurnost kaže da Ukrajinci ove godine moraju postići neku pobjedu kako bi Zapadu pokazali da su sposobni uraditi dalje pomake i opravdali dalje isporuke naoružanja.

Analitičar za međunarodnu sigurnost i profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu Robert Barić kaže da ruska ofanziva nakon godine ratovanja “očito ne donosi neke velike rezultate.”

Rusija pokušava samo ostvariti kontrolu nad ostatkom Donjecka, kako bi ruski predsjednik Vladimir Putin u ovoj fazi mogao reći kako je ostvario pobjedu i onda pokušao dobiti primirje da bi se mogao spremiti za iduću rundu rata, smatra Barić.

Kaže da Rusija i dalje ima prednost u artiljeriji, ali ne može da iskoristi zračnu nadmoć u Ukrajini.

Barić je rekao da Rusija i, pored mobilizacije dodatnih vojnika, nema dovoljne brojke za uspješnu ofanzivu.

“Bez obzira što je sada u Ukrajini 320.000 do 350.000 ruskih vojnika, a 150.000 vojnika još uvijek u Rusiji kako bi se poslali u Ukrajinu – to nije dovoljno, jer čak ni s tim brojkama Rusi nisu došli do odnosa tri naprema jedan za uspješnu ofenzivu.”

“Dakle, ovo što Rusija radi je samo intenziviranje onoga što je radila prije, a to je rat iscrpljivanja, s ciljem da se Ukrajini nanesu što je moguće veći gubici i na taj način odgodi ukrajinska ofenziva za neki kasniji period”, kaže Barić.

Za ofanzivu Ukrajincima će trebati 150 do 200 tenkova, smatra Barić, ali upozorava da treba mnogo vremena da svi oni budu spremni za borbe.

“Za ofenzivu će Ukrajincima trebati barem 150 do 200 tenkova. To znači da ih treba dovesti, treba uvježbati posade, treba osigurati logistiku, treba osigurati inženjerijska vozila koja će popravljati te tenkove… Treba osigurati dovoljno streljiva. I sve to, u najboljoj varijanti, čak da nije bilo ruske ofenzive, ne bi bilo moguće prije sredine ljeta. Međutim, Ukrajinci ove godine moraju postići neku pobjedu kako bi Zapadu pokazali da su sposobni uraditi dalje pomake i opravdali dalje isporuke naoružanja i ekonomske pomoći. A istovremeno se nadaju da će tom pobjedom također poboljšati početne pozicije za borbena djelovanja u 2024. godini.”

Barić kaže da zapadnu isporuku naoružanja Ukrajini usporava činjenica da nema dovoljno municije, jer je Zapad kolektivno izgubio te sposobnosti masovne proizvodnje po završetku Hladnog rata i tek ih treba obnoviti.

Govoreći o kineskom mirovnom prijedlogu, kaže da je to “kineski pokušaj da ojača veze s odabranim europskim zemljama, a to su: Francuska, Italija, Njemačka, Mađarska”.

To je kineska nada da će izazvati podjele među članicama Europske unije, ali i propagandna poruka globalnom jugu kako bi potkopala utjecaj SAD-a i Zapada, kaže Barić.

Kada je riječ o eventualnom primirju, ne očekuje klasični zamrznuti rat, da će se linije bojišta prviremeno zamrznuti dok i jedna i druga strana ne budu spremne za iduću rundu okršaja, a to će biti u 2024. godini.

“I tek kada jedna strana ostvari značajniju pobjedu na bojnom polju, onda će se moći možda ozbiljnije pregovarati, ali za to ćemo još čekati.”

Izvor: Al Jazeera