
Pobrić: Do sada niko u BiH nije krivično odgovarao za nepoštivanje odluka Ustavnog suda
Ustavni sud Bosne i Hercegovine ukinuo je pojedine odredbe odluke Narodne skupštine entiteta Republika Srpska o prenosu državnih nadležnosti.
Sud je ocijenio neustavnima pojedine odredbe Deklaracije i Zaključke o prenosu nadležnosti iz područja pravosuđa, odbrane i sigurnosti te indirektnog oporezivanja.
Osim toga, sud je ocijenio da HDZ-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona koji je usvojen u Domu naroda BiH nije povrijedio vitalni nacionalni interes Bošnjaka. Taj prijedlog sada može ići na glasanje u Zastupnički dom da bi stupio na snagu.
Profesor ustavnog prava Nurko Pobrić kaže da će odluka Ustavnog suda BiH u praksi značiti da Republika Srpska kao entitet neće moći “jednostrano vraćati nadležnosti koje su sporazumom entiteta prenesene na Bosnu i Hercegovinu.”
“Time se propisuje princip hijerarhije pravnih propisa, to jest, da su pravni propisi države po pravnoj snazi – iznad pravnih propisa entiteta.”
Pobrić napominje da se nepoštivanje odluka Ustavnog suda smatra krivičnim djelom, da su sankcije propisane u krivičnom zakonu ali da do sada niko u BiH nije krivično odgovarao za nepoštivanje odluka Ustavnog suda.