Objavljeni detalji novog pokušaja evakuacije stanovništva Mariupolja
U Ukrajini je dogovoren novi privremeni prekid vatre kako bi se evakuisalo stanovništvo iz Mariupolja, na jugoistoku zemlje.
U tom se gradu stanovnici suočavaju s humanitranom krizom. Međunarodni odbor Crvenog krsta upozorava da su ljudi u skloništima, bez hrane i vode. Ističu da su spremni pomoći u evakuaciji stanovništva ako bude osiguran humanitrani koridor.
Evakuacija je u subotu odgođena, jer su ruske snage, prema tvrdnjama Ukrajine, nastavile granatirati grad, uprkos dogovoru o prekidu vatre.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je građanima da će njihova odlučnost, borbenost i jedinstvo izbaciti ruske snage iz te zemlje.
Posebno se obratio stanovnicima područja pod separatističkom kontrolom. Pozvao ih je da ne slušaju, kako je rekao, laži na ruskoj televiziji o tome da ih Ukrajina mrzi i želi uništiti.
Zelenski je ranije sa američkim predsjednikom Josephom Bidenom razgovarao o sigurnosti, finansijskoj pomoći Ukrajini i nastavku sankcija Rusiji.
Zelenski je razgovarao i sa članovima Američkog kongresa o vojnoj pomoći SAD-a Ukrajini, a pogotovo nakon što je NATO odbio njegov zahtjev za zabranom zone letenja.
Saša Delić prati posljednja dešavanja iz Lavova, na zapadu Ukrajine.