Perić: Podjele u crnogorskom društvu dublje nego što su bile prije

‘Najveći podbačaj vlasti je da su sačuvane prakse prethodne vlasti – partije su i dalje svemoćne u Crnoj Gori,’ kaže politički analitičar iz nevladine organizacije ‘Kod’ Srđan Perić.

Godišnjica je parlamentarnih izbora u Crnoj Gori koji su doveli do smjene trodesetljetne vlasti Demokratske partije socijalista, aktuelnog predsjednika države Mila Đukanovića.

Politički analitičar iz nevladine organizacije “Kod” Srđan Perić kaže da je vlada mogla učiniti više u prvoj godini.

Pozitivnim ocjenjuje vraćanje solane u Ulcinju u okrilje države, nedavnu zapljenu droge i činjenicu da su “ljudi slobodniji da kažu ono što misle”.

Ipak smatra da vlada nije potakla dijalog i da je crnogorsko društvo podijeljenije nego prije.

“Očekivalo se da može da ustanovi bolji dijalog unutar svih polova društva, ona [Vlada] u tom nije uspjela – podjele u crnogorskom društvu su izvjesno dublje nego što su bile prije. Najveći podbačaj vlasti je da su sačuvane prakse prethodne vlasti – partije su i dalje svemoćne u Crnoj Gori.”

Perić nije pobornik moguće zabrane kontraskupa na Cetinju

“Svako ima pravo da iskaže svoj stav, a zabrana iznošenja bilo čijeg stava nije nešto što će pomoći razrješenju bilo kakvog sukoba, bilo kakve protivrječnosti – to je možda i najveći izazov kojeg imamo kao crnogorsko društvo, a to je da se naučimo funkcionisati sa potpuno različitim svjetonazorima – a da nije jedini način sukob, zabrane i slične stvari.”

Izvor: Al Jazeera