Kontekst: Integracija izbjeglica

U Hrvatsku je prošlog mjeseca trebalo stići 50 od ukupno 1617 izbjeglica, koje bi ta zemlja, u okviru kvota EU-a, trebala primiti do kraja 2017. godine. Istovremeno, svjedoci smo rastućeg broja izbjeglica na srpsko-mađarskoj granici – samo na graničnom prijelazu Horgoš je gotovo 1000 ljudi, a Mađarska pri tome pušta svega 15 izbjeglica dnevno. U […]

U Hrvatsku je prošlog mjeseca trebalo stići 50 od ukupno 1617 izbjeglica, koje bi ta zemlja, u okviru kvota EU-a, trebala primiti do kraja 2017. godine. Istovremeno, svjedoci smo rastućeg broja izbjeglica na srpsko-mađarskoj granici – samo na graničnom prijelazu Horgoš je gotovo 1000 ljudi, a Mađarska pri tome pušta svega 15 izbjeglica dnevno. U međuvremenu je osudila deset izbjeglica na kazne zatvora od jedne do tri godine zbog ilegalnog ulaska u zemlju. Većinu vraća u Srbiju.

 

Jesu li novonastale okolnosti i drastično pojačane kontrole vanjskih granica Unije razlog što države regije kasne s donošenjem institucionalnog plana za integraciju izbjeglica?

Hoće li se sve rješavati u hodu?  Koliko bi mogao trajati proces integracija?

 

O svemu tome, razgovaramo s našim večerašnjim gostima:

u Beogradu su Francesca Bonelli iz UNHCR-a i Ivan Lalić, direktor Mikser Housa i jedan od osnivača Refugee Aid Miksališta, a u Zagrebu Tea Vidović iz Centra za mirovne studije. 

 

Emisiju vodi Anne Marie Ćurčić.