Recite Al Jazeeri: Filip David

„Intelektualci bi morali biti kritičari svake vlasti, pa i najbolje“, kaže Filip David, autor romana „Kuća sećanja i zaborava“, dobitnik ovogodišnje 61. NIN-ove nagrade, u intervjuu za Al Jazeeru. Književnik je i dramaturg. Dugogodišnji je urednik Dramskog programa Televizije Beograd odakle je, na početku Miloševićeve vladavine, odstranjen zbog organizovanja Nezavisnog sindikata. Više od dvije decenije kasnije smatra da je „mnogo onih koji se dodvoravaju […]
„Intelektualci bi morali biti kritičari svake vlasti, pa i najbolje“, kaže Filip David, autor romana „Kuća sećanja i zaborava“, dobitnik ovogodišnje 61. NIN-ove nagrade, u intervjuu za Al Jazeeru.
Književnik je i dramaturg. Dugogodišnji je urednik Dramskog programa Televizije Beograd odakle je, na početku Miloševićeve vladavine, odstranjen zbog organizovanja Nezavisnog sindikata. Više od dvije decenije kasnije smatra da je „mnogo onih koji se dodvoravaju i ulaguju vlasti. To je izuzetno štetno za vlast, a i one koji tako govore.“
Jedan je od osnivača Udruženja nezavisnih pisaca, utemeljenog u Sarajevu 1989. godine, i Beogradskog kruga, grupe intelektualaca koja se otvoreno suprotstavila militarističkoj politici režima u Srbiji.
Sa Mirkom Kovačem objavio je „Knjigu pisama 1992.–1995.“
Dobitnik je nekoliko nagrada, a njegova djela prevođena su na više jezika.  
Filip David za Al Jazeeru govori i o sjećanju i zaboravu jednog od najstravičnijih događaja u historiji –  stradanju Jevreja u nacističkim logorima te objašnjava koliko je duboko utkano zlo u čovjeku i zašto svijet nije naučio ovu lekciju. 
I nakon svega vjeruje u bolju budućnost: „Treba verovati u čuda. Ona se događaju, samo treba malo i poraditi da se ta čuda dogode.“

Sa Filipom Davidim u Beogradu je razgovarao Nebojša Grabež.