Konteskt: Plutajuće mine

Koliku opasnost predstavlja pomjeranje minskih polja u poplavama koje su pogodile regiju? Kako ponovo locirati mine i neekslodirana minska sredstva zaostala iz rata? Da li je moguće preventivno djelovati? Kakve su preporuke stanovništvu poplavljenih i potencijalno, minama ugroženih područja? Poplave i klizišta uzrokovali su pomjeranje minskih polja a oznake o njihovom postojanju nestale su u […]

Koliku opasnost predstavlja pomjeranje minskih polja u poplavama koje su pogodile regiju? Kako ponovo locirati mine i neekslodirana minska sredstva zaostala iz rata? Da li je moguće preventivno djelovati? Kakve su preporuke stanovništvu poplavljenih i potencijalno, minama ugroženih područja?

Poplave i klizišta uzrokovali su pomjeranje minskih polja a oznake o njihovom postojanju nestale su u bujicama. Najugroženija područja su u BiH: regije Doboja, Maglaja, Olova, Unsko-sanskog kantona i Bosanske Posavine. Upozoreno je stanovništvo da je minska opasnost u velikoj mjeri prisutna u slivovima rijeka Bosne, Spreče, Usore i Krivaje.

Stručnjaci upozoravaju stanovništvo, ukoliko uoče minsko-eksplozivna sredstva da ih obilježe improviziranim oznakama, ne diraju, ne pomjeraju i ne odnose na deponije nego da obavijeste nadležne.

Kako će se reagirati i kakav je plan za rješavanje ove situacije razgovarali su danas predstavnici centara za uklanjanje mina iz BIH, Hrvatske i Srbije koji su i naši gosti: u Zagrebu – Dražen Jakopec, direktor hrvatskog Centra za razminiranje; u Sarajevu – Ahdin Orahovac, pomoćnik direktora BH MAC-a; u Beogradu – Branislav Jovanović, direktor Centra za razminiranje Srbije.   

Naša ekipa bila je danas sa regionalnim ekspertskim timom u hrvatskom selu Spačva. Izvještava: Ana  Mlinarić. Voditeljica emisije: Anne Marie Ćurčić.