Kontekst: Put ka NATO-u

Šta sve države Zapadnog Balkana treba da učine na svom putu ka NATO-u? Koje su prednosti i nedostaci ulaska u Sjevernoatlanski savez? Šta je Hrvatska dobila pristupanjem i kakva je vojna pozicija Srbije? Ima li u Bosni i Hercegovini jedinstvenog stava o članstvu u toj vojnoj alijansi?  Bosna i Hercegovina je od 2006. godine u […]

Šta sve države Zapadnog Balkana treba da učine na svom putu ka NATO-u? Koje su prednosti i nedostaci ulaska u Sjevernoatlanski savez?

Šta je Hrvatska dobila pristupanjem i kakva je vojna pozicija Srbije? Ima li u Bosni i Hercegovini jedinstvenog stava o članstvu u toj vojnoj alijansi? 

Bosna i Hercegovina je od 2006. godine u NATO programu “Partnerstvo za mir”, ali do danas vlasti te zemlje nisu ispunile sve uslove potrebne za punopravno članstvo u tom vojnom savezu.

U okruženju, susjedi uglavnom imaju definisan stav: Hrvatska je već pet godina punopravna članica Sjevernoatlanske alijanse, Makedonija, Crna Gora su najbliže ulasku. Srbija je vojno neutralna, a kosovke vlasti žele integraciju u NATO.

Koje su prednosti i nedostaci članstva, a koji sigurnosni rizici neulaska u NATO savez razgovaramo sa našim gostima.  

u Sarajevu je Sead Turčalo, viši asistent na Fakultetu političkih nauka,
u Beogradu – Aleksandar Radić,  vojni analitičar,
i u Zagrebu – Igor Tabak, vojni analitičar,

Kontekst vodi Dalija Hasanbegović, a uvodni prilog donosi Vladimir Bobetić.