Kontekst: Korupcija

Zašto su svi slojevi društva u zemljama regiona skloni korupciji? Koliko je korupcija duboko ukorijenjena među državnim službenicima? Kome građani mogu vjerovati?  Da li je rastu korupcije pogodovalo njegovanje kulture mita na Balkanu? Istraživanja pokazuju da korupcija u BiH godišnje raste za više od 30 posto. Najveći problem je politička korupcija na najvišim nivoima vlasti […]

Zašto su svi slojevi društva u zemljama regiona skloni korupciji? Koliko je korupcija duboko ukorijenjena među državnim službenicima? Kome građani mogu vjerovati?  Da li je rastu korupcije pogodovalo njegovanje kulture mita na Balkanu?

Istraživanja pokazuju da korupcija u BiH godišnje raste za više od 30 posto. Najveći problem je politička korupcija na najvišim nivoima vlasti ali su gotovo svakodnevni izvještaji o hapšenjima policajaca i carinika koji učestvuju ili pomažu organizovanom kriminalu.

Svaki drugi građanin Srbije nezaposlenost i korupciju smatra najozbiljnijim problemom u zemlji. Po broju predstavki koje stižu Agenciji za borbu protiv korupcije najviše je žalbi na zdravstveni sistem i javnu upravu.

Prema istraživanjima Državne kancelarije za statistiku, Makedonija je na prvom mjestu u regionu  prema prosječnoj visini mitaa  koje stanovnici daju godišnje. Prosječno je nuđeno više od 2000 eura.

Mora li korupcija biti sastavni dio života – govore: U Sarajevu Emina Abrahamsdoter, antikorupcijska praktičarka Svjetske banke u BIH, u Zagrebu – Robert Matijević, bivši pomoćnik direktora Carinske uprave  Hrvatske i u Beogradu – Slađana Taseva, predsjednica Transparency International Makedonija.

Emisiju vodi: Marko Radoja.