Opservatorij

Kreću se brzo i ruše pravila – tehnokrati u usponu | Opservatorij

Koliko je moguće da demokratiju u svijetu zamijene američki tehnokrati? I zašto Evropa mora insistirati na njihovoj regulaciji?

Svi pamtimo sliku s inauguracije Donalda Trumpa gdje su u prvim redovima postavljeni direktori najvećih tehnoloških kompanija, poput Googlea, Amazona, Facebooka i X-a, nekadašnjeg Twittera. Bio je ovo najočitiji prikaz udruživanja vladine administracije s Velikom Tehnologijom koju koristimo svi mi, ne samo Amerikanci. Ode li ovo druženje u tehnokratskom smjeru, šta bi to značilo za građanske slobode i prava svih građana svijeta? Da bi ovo istražio, kolega Richard Gizbert otišao je u dvije američke prijestonice: Vašington, prijestonicu SAD-a, i San Francisko, prijestonicu Silicijske doline.

Gizbert podsjeća da je sve počelo još davne 1932. s pokretom Technocracy Incorporated. Ovaj pokret imao je ogranak u zapadnoj Kanadi, koji je vodio Joshua Haldeman. Razočaran kada su kanadske vlasti zabranile djelovanje Technocracy Inc., Haldeman je 1950. preselio svoju porodicu u Južnoafričku Republiku. Tamo se Haldemanova kćerka udaje za čovjeka po imenu Errol Musk i ubrzo dobijaju sina – Elona.

Djed Elona Muska vjerovatno bi bio zadovoljan kad bi vidio kuda je ova priča otišla: tehnokrati, njihov novac, njihovi monopoli i najsavremenija tehnologija koju je svijet ikad vidio – danas su u samom centru moći u Americi.

Pripremila i vodila Lejla Mazlić.

Izvor: Al Jazeera