
Petković o odluci EK-a za Jadar: Srbiju svrstavaju u kolonije
Evropska komisija uvrstila je projekt iskopavanja litija u Srbiji među one od strateške važnosti za Uniju, a Marijana Petković udruženja “Ne damo Jadar” navodi da je ta odluka očekivana.
“Mi smo to očekivali jer ono što može Rio Tinto novcem i lobiranjem postići, mi očigledno zaista to ne možemo”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHoće li ekolozi, građani i aktivisti zaustaviti iskopavanje litija u Srbiji? | Kontekst
Vučiću pojas za spašavanje, demonstrantima nož u leđa
Litij iz Srbije od strateškog značaja za EU, mještani poručuju da otpor neće prestati
“Više od 3.000 naučnika je potpisalo zahtev koji je predat, ali očigledno su se i na to oglušili”.
“Naše je da ne damo, mogu da pišu šta hoće, da odobravaju šta hoće, ali preko nas ne mogu da kopaju”, poručila je Petković.
“Nažalost, Evropska unija ima želju da priča o zelenoj tranziciji u kojoj ništa nije zeleno i da Srbiju negde svrstava u kolonije.”
Od 49 prijavljenih projekata van EU-a, 13 je proglašeno strateškima, među kojima i Jadar međunarodne rudarske kompanije Rio Tinto, a koji je vezan za sirovine ključne za zelenu i digitalnu tranziciju.
Odabrani projekti dobit će podršku Brisela, država članica i finansijskih institucija kroz lakši pristup novcu i tržištu.
Dio opozicije i ekološka udruženja izrazili su nezadovoljstvo odlukom Evropske komisije tvrdeći da je riječ o propalom projektu te da je većina građana protiv iskopavanja litija. Navode da je projekt Jadar dobio snažan otpor naučne zajednice u Srbiji i građana tokom ekoloških protesta i blokada 2021.
Poručuju da takvom odlukom, EU zbog profita potkopava vlastite osnovne vrijednosti i da je ne zanimaju životna sredina i zdravlje građana Srbije.
Gošća vijesti Al Jazeere je Marijana Petković, članica Udruženja “Ne damo Jadar”.