Dan bijelih traka: Roditelji ubijene djece deset godina traže spomenik, grad ne dozvoljava

Za zločine počinjene u prijedorskoj opštini dosad je izrečeno više od 50 presuda na Haškom tribunalu, Sudu BiH i drugim sudovima.

Obilježavanje Dana bijelih traka i ove godine je u Prijedoru u znaku 102 ubijene djece uglavnom bošnjačke nacionalnosti.

Njihovi roditelji više od 10 godina traže da im se u Prijedoru izgradi spomenik za koji je određena i lokacija, ali za to nemaju podršku gradskih vlasti. Spomenik bi se trebao nalaziti na šetalištu pored mosta u Starom gradu koje je već godinama i mjesto okupljanja učesnika obilježavanja Dana bijelih traka.

Na današnji dan prije 33 godine srpske vlasti u Prijedoru su nesrpskom stanovništvu naredile da svoje kuće obilježe bijelim zastavama ili čaršafima, a pri izlasku vani stave bijele trake oko ruke.

Ubijeno je 3.176 Prijedorčana, među kojima 102 djece. Tijela ubijenih nađena su na više od 60 lokacija, a 561 osoba se i dalje smatra nestalom.

Od 1992. do 1995. kroz logore Keraterm, Omarska i Trnopolje prošlo gotovo 30.000 osoba nesrpske nacionalnosti.

Tomašica, Korićanske stijene i Jakarina kosa spadaju među najveće masovne grobnice u BiH.

Najveća grobnica u regiji, Tomašica, nema nikakvog obilježja i ništa ne podsjeća da je iz te grobnice ekshumirano više od 400 posmrtnih ostataka.

Za zločine počinjene u prijedorskoj opštini dosad je izrečeno više od 50 presuda na Haškom tribunalu, Sudu BiH i drugim sudovima.

Ljiljana Smiljanić sve prati u Prijedoru.

Izvor: Al Jazeera