
Trnka: Domaće političke elite nemaju potencijala za rješavanje krize u BiH
U okviru proljetnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a u Daytonu je održan panel o 30. godišnjici mirovnog sporazuma za BiH.
Dejtonski mirovni sporazum zaustavio je rat u BiH, no 30 godina kasnije BiH se suočava se sa najvećom sigurnosnom krizom.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPočast žrtvama Srebrenice u Engleskoj
ArcelorMittal u BiH prodan Pavgordu
Zemlje Balkana zatvaraju ambasade i povlače osoblje iz Irana i Izraela
“Vrlo je znakovito da se asocijacija na održavanje Dejtona održava u SAD-i i to baš u Ohiou, u Daytonu i da je to paralelno sa održavanjem Parlamentarne skupštine NATO-a”, kazao je profesor ustavnog prava Kasim Trnka.
“To znači Amerika i dalje ne odustaje od svog ključnog projekta kakav je bio Dejtonski mirovni sporazum.”
Javnost u BiH je bila zainteresirana kod promjene administracije kakav će biti odnos SAD-a i prema Dejtonskom mirovnom sporazumu i prema BiH i prema ovoj regiji, dodaje.
“Amerika, prema svemu sudeći, zadržava fokus i prema BiH i regiji, ali iz izjava se može zaključiti da neće držati ničiju stranu, već da će djelovati kao posrednici.”
Domaće političke elite nemaju potencijala za rješavanje krize u BiH, kazao je Trnka.
“Oni su opterećeni borbom za glasačko biračko tijelo i oni će da bi postigli homogenizaciju svog biračkog tijela uvijek napadati drugu etničku grupu i njeno rukovodstvo. I tako se na jedan način samo udaljavaju jedni od drugih.”
Gost Al Jazeere je profesor ustavnog prava Kasim Trnka.