
Schmidt: Potrebne promjene, ali ne trebamo potpuno novi Ustav BiH
Uspjeh Dejtonskog sporazuma je u tome što je uspostavio mir u Bosni i Hercegovini i to nakon puno patnje koju su proživjeli građani BiH, kazao je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt. “On je okončao rat”.
U okviru proljetnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO saveza u Daytonu je održan panel o 30. godišnjici mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu. Zamjenik američkog državnog sekretara Christopher Landau govorio je o Daytonu kao rodnom mjestu mirovnog sporazuma, kojim je okončan rat 1990-ih u bivšoj Jugoslaviji i koji su neki naveli kao mogući model za okončanje rata u Ukrajini.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPočast žrtvama Srebrenice u Engleskoj
ArcelorMittal u BiH prodan Pavgordu
Zemlje Balkana zatvaraju ambasade i povlače osoblje iz Irana i Izraela
“Ja ne bih poredio ovu situaciju s Ukrajinom ili nekim drugim mjestima, zbog toga što je Dejton jedan živi dokument i originalni Dejton jeste dokument koji je podrazumijevao da će se raditi na njemu.”
“Potrebne su promjene Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava bih, ali je pitanje kakve promjene.”
“Sama struktura Dejtona i Ustava je uredu, možda imamo previše stvari koje su komplicirane, ali u suštini raspodjela vlasti između različitih naroda, ostalih i pojedinaca je nešto što je uredu.”
Ali moramo mijenjati stvari zbog toga što smo u nekoj situaciji gdje ljudi poput Jakoba Fincija ili predstavnika jevrejske zajednice ne mogu biti kandidati za predsjedništvo BiH, kazao je visoki predstavnik.
“Ako BiH želi biti članica Evropske unije, onda mora prilagoditi svoje osnove i svoja pravila u smislu da osigura ne diskriminaciju u skladu sa odlukama suda u Strazburu.”
“Trebaju promjene, ali ne trebamo iznova potpuno imati novi Ustav, već tražiti neke dobre kompromise u duhu onog što je pronađeno kao kompromis ovdje u Daytonu”, kazao je Schmidt.
Gost Al Jazeere u Daytonu je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt.