
Rimac: Teritorijalna rascjepkanost odgovara svim strankama u Hrvatskoj
Na lokalnim izborima koji se održavaju u nedjelju, građani Hrvatske biraju načelnike i gradonačelnike u 555 opština i gradova.
Stručnjaci za javnu upravu upozoravaju da je riječ o prevelikom broju jedinica lokalne samouprave i da bi spajanjem moglo da se uštedi, a javne usluge učine boljim i pristupačnijim.
Nastavite čitati
list of 4 itemsLokalni izbori u Hrvatskoj: Drugi krug dosta mirniji od prvog
Blokada gradilišta u Beogradu: Stanari se smijenjuju na straži
Život s autizmom u Hrvatskoj: Zbog ‘administrativne granice’ djevojčica ne može u adekvatnu školu
Profesor u penziji Pravnog fakulteta Univerziteta u Zagrebu Ivan Rimac kaže da teritorijalna rascjepkanost odgovara svim strankama u Hrvatskoj, jer je to dodatni izvor prihoda.
Osvojiti bilo koje načelničko mjesto, čak i u najmanjoj općini, znači dobiti platu za jednog člana neke stranke, objašnjava Rimac.
Imamo 20-ak gradova koji imaju izvorne prihode koji se ne tiču budžeta, i oni imaju budžet lokalne zajednice kojim mogu upravljati i voditi nekakvu lokalnu politiku, a svi ostali se svode na dotacije iz budžeta, a glavna stavka u tim finansijama je – plata načelnika, kaže Rimac.
Koliko je previše tih lokalnih jedinica dovoljno govori činjenica da je u sadašnjim izborima otprilike stotinjak lokalnih jedinica koje imaju samo jednog kandidata. “Što znači da, praktički, ako jedan stanovnik te lokalne jedince izađe na izbore i glasa za tog kandidata, on će biti izabran”, pojašnjava Rimac.