
Vjetrenica prvi spomenik prirode iz BiH upisan na prestužnu listu UNESCO-a
Šef Kancelarije UNESCO-a u Bosni i Hercegovini Siniša Šešum kaže da sam upis donosi puno toga, ali da se prvenstveno mora razgovarati i razmišljati o obavezama koje on donosi sa sobom.
Komitet za Svjetsku baštinu UNESCO-a na zasjedanju u New Delhiju uvrstio je pećinu Vjetrenicu na spisak prirodne baštine, prvi lokalitet takve vrste u BiH na tom spisku.
U Ravnom, opštini na jugu BiH u kojoj je Vjetrenica smještena, odluku smatraju važnom za cijelu zemlju.
Nastavite čitati
list of 4 items- list 1 of 4Visoki funkcioner SAD-a u Sarajevu obećao nastavak jakih veza sa BiH
- list 2 of 4Obilježavanje mjesta stradanja u genocidu, lokalne vlasti ignorišu zahtjeve preživjelih
- list 3 of 4Ultramaratonci iz Vukovara u Potočarima dočekani s posebnom emocijom
- list 4 of 4Evropski parlament: Vučić se miješa u unutrašnja pitanja BiH
Šef Kancelarije UNESCO-a u Bosni i Hercegovini Siniša Šešum kaže da je važnost upisa na svjetsku baštinu UNESCO-a ogromna i na dodatan način promoviše Bosnu i Hercegovinu.
“Ono što je važno naglastiti je da je Vjetrenica prvi spomenik prirode iz Bosne i Hercegovine koji je upisan na ovu prestižnu listu”, kaže Šešum.
Kaže i da sam upis donosi puno toga, ali da se prvenstveno mora razgovarati i razmišljati o obavezama koje on donosi sa sobom.
Published On 26 Jul 2024
Izvor: Al Jazeera