
Rusija tvrdi da je Krim napadnut s deset američkih projektila
“Rusko ministarstvo odbrane potvrdilo je da je područje Krima napadnuto s deset američkih projektila”, javlja Al Jazeerina Julija Šapovalova.
Ruska protuzračna odbrana oborila ih je nekoliko iznad Crnog mora. Eksplozije su se čule i u blizini zračne baze Belbek, ali i u drugim dijelovima Krima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump kaže da je prijetio bombardiranjem Moskve ako Putin napadne Ukrajinu
Evropski sud za ljudska prava presudio da je Rusija prekršila međunarodno pravo
Najveći napad Rusije dronovima na Ukrajinu od početka rata
Sudeći prema satelitskim snimcima, izbio je požar na aerodromskoj pisti u Belbeku, kao i na području gdje su parkirane letjelice. Nema informacija o ozlijeđenima.
Drugi incident dogodio se na ruskoj granici – u Belgorodu, Brjansku i Kursku. Napadnuti su ukrajinskim dronovima.
“Pogođene su i mete u Tatarstanu. Objavljen je i izvještaj da avion talibanske delegacije, koja se zaputila na Svjetski islamski forum u tatarski glavni grad Kazanj, nije uzletio na vrijeme zbog napada dronovima. Morali su ostati u Moskvi duže nego što je predviđeno, jer je aerodrom u Kazanju bio privremeno izvan funkcije. Iako je djelovanje talibana, između ostalog, zabranjeno u Rusiji, oni još održavaju kontakte s tamošnjim vlastima”, javlja Šapovalova.
Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova izjavila je kako ovi stalni ukrajinski napadi na civile na ruskoj granici, u Belgorodu posebno – koji je na samoj granici s Ukrajinom – predstavljaju demonstraciju kriminalnih pobuda Kijeva, te zapadnih zemalja koje ga podržavaju.
Još jedan napad dronom na skladište goriva dogodio se na ruskom jugu, u regiji Rostov. Pratile su ga dvije eksplozije. Ali, nije registriran požar.
Od početka 2024. Ukrajina je nastavila s napadima na ruska skladišta energenata i goriva. Sve velike rafinerije u Rusiji bile su pogođene.