Bishara: Sadističko ponašanje izraelske vojske u Gazi

Objavljen je snimak na kojom se vide palestinski muškarci i dječaci koje su izraelske snage u Gazi privele na stadion i prisilile da se skinu.

Objavljen je snimak na kojom se vide palestinski muškarci i dječaci koje su izraelske snage u Gazi privele na stadion i prisilile da se skinu.

Snimak je objavila palestinska novinska agencija Quds.

Ujedinjene nacije su i ranije upozoravali na izraelsko postupanje prema privedenim Palestincima.

Izraelska vojska tvrdi da privodi i ispituje osobe osumnjičene za terorizam, te da postupa u skladu sa međunarodnom pravu.

Snimak je komentarisao politički analitičar Marwan Bishara.

“Kako vrijeme prolazi, sve je više gnjeva, kao i saznanja o tome koliko je ponašanje Izraelaca, prvenstveno izraelske vojske u Gazi, postalo izopačeno – izopačeno sa više aspekata – a prije svega mislim na sadističko ponašanje. Ovakvo masovno privođenje nije prvo u Gazi. Vojnici uzimaju stvari u svoje ruke i ponašaju se tako nehumano, tako sadistički, tako izopačeno, kao huligani… Međutim, ovo dolazi sa samog vrha. Definitivno im je izdata naredba da na ovakav način privode Palestince i tretiraju ih nehumano, koliko je moguće,” kaže Bishara.

Dodaje i da “svjedočimo sporom, ali sigurnom, buđenju međunarodnih medija koji sve više pišu o zvjerstvima koja se čine u Gazi, o nehumanosti izraelske vojske u Gazi.”

 

Izvor: Al Jazeera