Na dnevnom redu sjednice NSRS i Nacrt zakona o VSTV RS-a

Na dnevni red sjednice Skupštine bh. entiteta RS uvršten je i Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS-a, što predstavlja prijenos nadležnosti s Bosne i Hercegovine na entitet.

Na dnevni red sjednice Skupštine bh. entiteta Republika Srpska uvršten je i Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS-a, što predstavlja prijenos nadležnosti s Bosne i Hercegovine na entitet.

U obrazloženju Nacrta navodi se da je cilj zaštititi entitetski pravosudni sistem.

U tekstu se navodi da će stupiti na snagu godinu dana nakon objave u Službenim novinama.

Na dnevni red uvršten je i prijedlog zakona kojim entitetske vlasti planiraju ponovno uknjižavanje državne imovine na teritoriju RS-a, koja je godinama pod zabranom raspolaganja.

Iz Ujedinjene Srpske, koja je u koaliciji sa SNSD-om Milorada Dodika kazali su da će glasati za Nacrt zakona o VSTS, te da nije riječ o rušenju ustavnog poretka, a iz opozicije su podsjetili da su entitetske vlasti najavile i formiranje Vojske RS.

Ljiljana Smiljanić prati sjednicu NSRS-a u Banjoj Luci.

Izvor: Al Jazeera