Kontekst: Nauka u regiji

Šta zemlje Zapadnog Balkana mogu da ponude mladim naučnicima? Koliko je bavljenje naukom i naučnim istraživanjima u postojećim uslovima uopšte moguće? Kakav je značaj naučno-istraživačkog rada za ukupan napredak zemalja regiona? Mlade naučnike u regionu povezuje zajednički rad, ali i isti problemi. Nauka nije dovoljno cijenjena, rezultati rada često nisu prepoznati, a oni često nisu ni […]

Šta zemlje Zapadnog Balkana mogu da ponude mladim naučnicima? Koliko je bavljenje naukom i naučnim istraživanjima u postojećim uslovima uopšte moguće?

Kakav je značaj naučno-istraživačkog rada za ukupan napredak zemalja regiona? Mlade naučnike u regionu povezuje zajednički rad, ali i isti problemi.

Nauka nije dovoljno cijenjena, rezultati rada često nisu prepoznati, a oni često nisu ni dovoljno plaćeni za svoj rad. U potrazi za boljim uslovima rada i finansijskom stabilnošću, proteklih godina bilježi se stalni odlazak mladih naučnika. Međutim, ima i onih koji ne odustaju od razvoja nauke i naučno-istraživačkog rada u svojim matičnim zemljama.

Gosti Konteksta su: u Beogradu – predsjednik Skupštinskog odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Srbije, genetičar dr. Miodrag Stojković,u Zagrebu – docent na Prirodnomatematičkom fakultetu, astrofizičarka dr. Vernesa Smolčić, u Sarajevu – šef katedre za fiziku visokih energija na Prirodnomatematičkom fakultetu, dr. Ilja Doršner.

Kontekst vodi Anne Marie Ćurčić.