Arapski aduti za zaustavljanje rata u Gazi, neki namijenjeni Trumpu
Učestali apeli iz Gaze i inostranstva otvaraju pitanja o stavu arapske javnosti i zvaničnika prema neviđenom genocidnom ratu kojem su izloženi stanovnici Gaze.

Sve su učestalija pitanja o sudbini odluka i preporuka usvojenih na arapskim samitima u vezi s pružanjem pomoći i podrške narodu Gaze, dok međunarodni aktivisti humanitarnim brodom Madleen pokušavaju prekinuti blokadu opkoljenog palestinskog Pojasa.
Učestali apeli iz Gaze i inostranstva otvaraju pitanja o stavu arapske javnosti i zvaničnika prema neviđenom genocidnom ratu kojem su izloženi stanovnici Gaze.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAmerički sudac naredio puštanje na slobodu palestinskog aktiviste Mahmouda Khalila
Izrael koristi skretanje pažnje na Iran kako bi nastavio napade na Gazu
Palestinci u Gazi ubijeni u pokušaju da dođu do hrane
Gdje su Arapi?
Gostujući u emisiji „Tok događaja“ na Al Jazeeri Arabic, bivši predsjednik Tunisa Moncef Marzouki izrazio je uvjerenje da Izrael više ne uzima u obzir „političku, vojnu i regionalnu ulogu Egipta“, pozivajući Kairo „da ne pogriješi u svojim procjenama“.
Marzouki vjeruje da je Egipat sposoban da se suprotstavi Izraelu, navodeći da izraelske akcije u Gazi predstavljaju prijetnju egipatskoj nacionalnoj sigurnosti. Uputio je apel Kairu da pozitivno odgovori na predstojeće inicijative arapskog naroda.
Istakao je da se izraelska strategija svodi na protjerivanje stanovnike Gaze u južni dio Pojasa, njihovo izgladnjivanje, a zatim prisiljavanje da pređu preko egipatske granice.
S druge strane, Mustafa Barghouti, generalni sekretar Palestinske nacionalne inicijative, upitao je kakav je arapski i islamski odgovor u trenutku kada se protesti šire po evropskim i drugim zemljama svijeta, dok u samoj Gazi vladaju tragični uvjeti.
Napomenuo je da odluke arapskih samita o Gazi nisu provedene – Izraelu nisu uvedene sankcije, nisu prekinuti odnosi, a humanitarna pomoć nije dopremljena u opkoljeni Pojas.
Dječji fond Ujedinjenih naroda (UNICEF) ranije je upozorio da blokada gura Gazu na rub gladi i da „djeca ulaze u fazu smrtonosne pothranjenosti“. Naglasio je da je trenutna situacija „najgora ikad za žene i djecu u Gazi“.
Istraživač i humanitarni aktivista Othman al-Samadi rekao je da humanost umire pred očima cijelog svijeta, izražavajući uvjerenje da nijedna arapska i islamska zemlja nije zaštićena od scenarija rata.
Al-Samadi je naglasio da nijedan izgovor ne može opravdati arapske i muslimanske zemlje – ni njihove vlasti ni narode – zbog izostanka podrške stanovnicima Gaze, napominjući da su arapske zemlje uništile politički život u korist totalitarne vladavine.
Prema Al-Samadiju, arapske države su, također, odbacile mogućnost da narodi regije pokažu solidarnost s Palestincima, jer se trenutno plaše dopustiti bilo kakvo javno djelovanje u znak podrške stanovnicima Gaze.
Šta je potrebno?
Prema Marzoukiju, „strah arapskih režima od Washingtona i Tel Aviva veći je od straha od vlastitih naroda“, pozvavši arapske mase da izađu na ulice.
Barghouti je rekao da međunarodni aktivisti na brodovima pokušavaju probiti blokadu i time riskiraju svoje živote, s obzirom na prethodna iskustva s Izraelom. Opisao je ove aktiviste predstavnicima savjesti čovječanstva i osjećaja naroda širom svijeta.
Barghouti je naglasio potrebu da Arapi jasno poruče američkom predsjedniku Donaldu Trumpu da interesi i investicije njegove zemlje u regiji „ovise o zaustavljanju rata u Gazi“.
Također je pozvao da se pošalju konvoji pomoći u Gazu u ime arapskih i islamskih zemalja, naglašavajući da svi moraju izvući pouke i preduzeti inicijativu, jer je „šutnja o onome što se dešava bolnija od same gladi“.
Barghouti je zaključio da izraelski masakri neće slomiti volju palestinskog naroda, ističući da zahtjevi nisu ograničeni samo na ukidanje blokade, već i na potpuno zaustavljanje rata istrebljenja.
Al-Samadi je pozvao arapske režime da dopuste svojim narodima da poduzmu mjere na terenu kako bi izvršili pritisak na Sjedinjene Američke Države i Izrael, upozoravajući na to da se okupatorska vojska širi po regiji.
Od oktobra 2023. godine okupatorska vojska vodi genocidni rat protiv stanovnika palestinskog Pojasa Gaze, prema ocjenama međunarodnih stručnjaka. Tokom ovog rata ubijeno je više od 54.000 Palestinaca, ranjeno više od 125.000 ljudi, a gotovo cjelokupno stanovništvo Pojasa Gaze je raseljeno, uporedo s razaranjima kakva se ne pamte još od Drugog svjetskog rata.