Zašto će cijene sladoleda biti više ovog ljeta?
Kokosovo ulje, ključni sastojak ljetne poslastice, postaje sve skuplje.

Osvježenje je upravo postalo malo skuplje ovog ljeta. Cijena kokosovog ulja, ključnog sastojka sladoleda, porasla je 2025. godine. Gledajući u budućnost, vjerovatan je i daljnji rast cijena jer potražnja i dalje nadmašuje ponudu.
Krajem maja, veleprodajna cijena filipinskog kokosovog ulja isporučenog u Rotterdamu, referentne vrijednosti u industriji, dosegla je 2.800 dolara po toni, što je otprilike dvostruko više nego godinu ranije.
Nepovoljni vremenski uslovi u Indoneziji i na Filipinima, koji zajedno čine tri četvrtine globalnih zaliha kokosovog ulja, negativno su utjecali na proizvodnju. Cijene sladoleda su porasle.
Prema analizi RIFT-a, britanske poslovne konsultantske kompanije, cijene sladoleda na štapiću i korneta u supermarketima u Velikoj Britaniji porasle su za 7,6 posto u maju.

Zbog visoke tačke topljenja, kokosovo ulje dulje održava industrijski proizveden sladoled čvrstim na sobnoj temperaturi. Ključno za prehrambene firme je to što se to može postići bez utjecaja na okus i teksturu sladoleda.
Globalna industrija sladoleda, vrijedna 81 milijardu dolara u 2024. godini, sada pomno prati tržišnu dinamiku koja utječe na cijene kokosa.
Kakvu je ulogu odigralo vrijeme?
Kokos se nalazi u tropskim područjima, gdje mnogo kiše i sunca pozitivno utječe na njegov rast. No, globalni atmosfersko-okeanski fenomen el nino, koji površinu Tihog okeana čini toplijom, doveo je do suhog vremena širom jugoistočne Azije, posebno od juna do oktobra prošle godine.
Tokom tog razdoblja, farme kokosa pogodile su ekstremne vrućine i suše. Budući da kokosu treba godinu dana da naraste, prošlogodišnji vremenski obrazac značio je da su palme 2025. godine dale manje plodova nego inače, smanjujući ponudu.
Ministarstvo poljoprivrede Sjedinjenih Američkih Država očekuje da će nepovoljni vremenski uslovi dovesti do pada globalne proizvodnje kokosovog ulja na 3,6 miliona tona u razdoblju 2024. i 2025. godine, što je pad od 5 do 10 posto u odnosu na prethodnu sezonu.
Prema analitičarima, proizvodnja će vjerovatno ostati niska i u sezoni 2025/2026.
Imaju li biogoriva veze s cijenom sladoleda?
U oktobru je filipinska vlada naložila miješanje većih količina koko-metil estera sa dizelom. Koko-metil ester je masni derivat kokosovog ulja, koji se miješa s običnim dizelom kako bi se proizveo biodizel.
Do nedavno je utjecaj politike “kokos za dizel” bio ograničen. Cilj miješanja od 1 posto uveden je 2007., a zatim 2 posto od 2009. No, to se promijenilo prošle godine, kada je Manila podigla cilj na 3 posto.

Vlada je najavila daljnji skok na 4 posto do kraja 2025. i 5 posto do kraja 2026. Povećanje od jednoprocentnog boda zahtijeva dodatnih 900 miliona komada kokosa za tržište biogoriva, što povećava potražnju i cijene.
Prošle godine, filipinski ministar energetike Raphael Lotilla rekao je da je „primjena mješavine s većim udjelom biogoriva rješenje u kojem svi dobivaju jer potičemo ekonomski rast, podržavamo zaštitu okoliša i težimo korištenju čišće energije.“
Ako filipinska vlada provede svoj plan, koristit će 4,5 milijardi komada kokosa za proizvodnju 500 miliona litara koko metil estera potrebnog za postizanje cilja za biodizel do 2026. To bi iznosilo gotovo jednu trećinu godišnjeg uroda zemlje koja godišnje proizvodi 15 milijardi komada kokosa.
Za kontekst, SAD preusmjerava oko 40 posto svog godišnjeg uroda kukuruza u bioetanol, gorivo proizvedeno prvenstveno od fermentiranog kukuruznog škroba namijenjeno smanjenju emisija stakleničkih plinova.
Može li kokosovo ulje zamijeniti kakao?
U nastojanju da održe profitne marže i obuzdaju troškove, sve veći broj proizvođača čokolade počeo je tražiti zamjenu za kakao. Jedna od tih zamjena je i kokosovo ulje.
U decembru je cijena ugovora za kakao na američkoj ICE berzi porasla na rekordnih 12.931 dolara po toni, što je porast od nevjerovatnih 177 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Od tada su cijene pale, ali i dalje su visoke.
Visoku cijenu kakaa – trenutno oko 10.000 dolara po toni – i dalje održava nedostatak usjeva i konstantna potražnja potrošača za proizvodima na bazi kakaa, posebno za čokoladom.
Kokosovo ulje je ustaljena alternativa kakao puteru, posebno u veganskim ili receptima za čokoladu bez mliječnih proizvoda. Čak i uz povišenu cijenu, kokosovo ulje je i dalje jeftinije od kakaa.
„Očekujem da će mnogi proizvođači slatkiša i čokolade u bliskoj budućnosti zamijeniti kakao kokosovim uljem“, rekao je za Al Jazeeru Felipe Pohlmann Gonzaga, švicarski trgovac robom.
Manija na društvenim mrežama
Platforme poput TikToka i Instagrama postale su još jedan izvor potražnje. Posljednjih godina, kokos su hvalile poznate osobe poput Gwyneth Paltrow i Kourtney Kardashian zbog njegovih nutritivnih prednosti.
Wellness Mama, popularna web stranica o zdravstvu, navodi 101 način upotrebe kokosa, uključujući tretman za nesanicu, žgaravicu, posjekotine, akne, hemoroide, ubode komaraca i opekotine od sunca.

Na tržištu šminke i ljepote, kokosovo ulje se smatra prirodnom i ekološki prihvatljivom alternativom palminom ulju. Tako industrijska potrošnja raste.
Dok se zdravstvene prednosti kokosovog ulja i dalje dovode u pitanje, ovaj izvor potražnje u niši raste. I premda sami po sebi ne bi imali veliki utjecaj, kupci koji vode računa o zdravlju ulaze na već tijesno tržište, podižući cijene.
Može li proizvodnja kokosa porasti kako bi zadovoljila potražnju?
Uprkos rastućoj popularnosti kokosovog ulja, širenje proizvodnje nije lagano za postići.
„Za razliku od drugih usjeva, uzgajivači kokosa ne mogu jednostavno dodati hektare kao odgovor na više cijene“, kaže Pohlmann Gonzaga.
„Potrebna je najmanje godina dana da stabla dosegnu zrelost i proizvodnju. Zabrinutost zbog deforestacije i zakoni o zaštiti okoliša također otežavaju širenje“, dodao je.
Poput palminog voća, kokosovi orasi rastu na drveću u tropskim područjima gdje bi se šume morale uklanjati kako bi se posadilo više stabala.
„Propisi Evropske unije o deforestaciji, na primjer, sprečavaju uništavanje bioraznolikih šuma kako bi se uvozile monokulture“, rekao je Pohlmann Gonzaga.
Također je istakao da „prelazimo iz el nina u la ninu, što obično donosi više poplava u jugoistočnoj Aziji. Dakle, sadnja, žetva i logistika će biti pogođeni.“ La nina je anomalno klimatsko stanje ekvatorskog dijela Tihog okeana, suprotno ekstremu koji je poznat pod nazivom el nino.
S obzirom na to da će potražnja za kokosom vjerovatno ostati stabilna, a zalihe ograničene, dodao je da ne očekuje pad cijena u skorije vrijeme.
„Možemo očekivati da će cijene sladoleda biti visoke ovog ljeta i da će ostati visoke i sljedeće godine“, rekao je.
„Za ljubitelje sladoleda, možda je vrijeme da počnu tražiti zamjene, kao što je npr. voćni šerbe”.