Kraj rusko-srpskog prijateljstva: U ‘sjedenju na dvije stolice’ Vučić se zaigrao

Glavna zamjerka Vučićevoj politici, ističe Aleksandar Popov, godinama je bilo ‘sjedenje na dvije stolice’ i tome je jednom morao doći kraj.

Izgleda da se u Rusiji drastično mijenja odnos prema Vučiću (Alexander Zemlianichenko / Pool via Reuters)

Šta se dešava u međusobnim odnosima Srbije i Rusije pitanje je koje se sve učestalije postavlja, posebno nakon što je Moskva javno izrazila svoje nezadovoljstvo ponašanjem zvaničnog Beograda na međunarodnom planu.

Najviše se to donosilo na otkrivanje podataka, koje je iznijela ruska obavještajna služba, u kojima se tvrdi da je Srbija u Ukrajinu izvezla municije i oružja u vrijednosti gotovo milijardu dolara.

Sve se to dovijalo u vrijeme kada Srbija deklarativno podržava Rusiju u njenom agresorskom ratu u Ukrajini prkoseći, navodno, politici Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.

Prema pisanju Vanjske obavještajne službe Ruske Federacije (SVR) iz srbijanskih kompanija vojne industrije izvezeno je više od milion metaka i stotine hiljada haubičkih granata. Osim toga, Srbija je Ukrajini prodavala i rakete za višecijevne bacače.

Rusi mijenjaju odnos prema Vučiću

Vlasti u Beogradu, uključujući i samog Aleksandra Vučića, odbijaju priznati istinitost navoda, a srbijanski predsjednik je, u svom stilu, najavio sprovođenje temeljite istrage. Komentarišući navode SVR-a, Vučić je rekao da će dati nalog da se ne ostvaruju ugovori o prodaji oružja i municije kod kojih postoji sumnja o zloupotrebi i slanju na ukrajinsko ratište.

“Ja ću svakako dati nalog i upozorenje da, gde god postoji sumnja da ima zloupotrebe ‘end usera’ i slanja na ratište, a da mi to znamo – da se takvi ugovori ne ostvaruju”, poručio je srbijanski predsjednik.

Izgleda da se u Rusiji drastično mijenja odnos prema Vučiću i njegovoj „nekorektnoj“ vanjskoj politici, kaže Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam.

Ono što se, generalno, tolerisalo sada postaje predmet teških sporova i to je razlog zašto je Rusija javno iznijela nezadovoljstvo načinom na koji Aleksandar Vučić vodi spoljnu politiku Srbije.

„Toj njegovoj politici sedenja na više stolica jednom je morao doći kraj. To je moglo da se toleriše u nekim mirnijim vremenima kada nisu bile toliko izražena prestrojavanja na globalom nivou i kada nisu bili toliko napeti odnosi između Amerike, Evrope i Rusije. Sada kada je došlo do tog prestrojavanja odjednom se izmiče svako ko nije shvatio na vreme da će to jednog dana da pukne“, kaže Popov.

Šta se desilo sa Vučićem, pitaju se mnogi. Popov ima jednostavan odgovor na ovo pitanje.

„On se zaigrao, prekombinovao se. Mislio je da će doveka da podilazi, da će doći Trump i da će preko Richarda Grenella da bude miljenik Amerike i to čak i ustupanjem imovine njegovom zetu. A s druge strane, mislio je da igra s Rusijom na kartu večitog prijateljstva i da potpiruje te rusofilske sentimente kod naroda i podražava rusko raspoloženje. Istovremeno Evropu zavarava da je na evropskom putu, ali sve se to raspalo kao balon“, objašnjava Popov.

Dvije Trumpove politike i ozbiljno upozorenje

Ono što Vučić svakako nije mogao predvidjeti jeste da će Trumpova politika iz prvog mandata i današnja Trumpova politika biti sasvim dvije različite stvari. U promjeni političke agende, Trump je odustao od nekih političkih ciljeva, a definirao druge, pojašnjava Popov.

„Ovaj Trump i onaj Trump iz prvog mandata nisu isti ljudi. On sada stupa potpuno drugačije, agresivno, sa velikim ciljevima. Njemu je u ono vreme bila velika stvar da postigne tzv. Vašingtonski sporazum i da normalizuje odnose Srbije i Kosova. Mislio je da će mu to dati vetar u leđa kao što je Billu Clintonu Dayton dao vetar u leđa za drugi mandat. Njemu je stalo, pošto ima druge planove, samo da ostvaruje svoje druge globalne ciljeve, a ovde na Balkanu da se ne puca. To je Marco Rubio poručio i partnerima u Evropi – da se mora pacifikovati Dodik“, kaže Popov.

Komentarišući Vučićeve iznenadne „probleme“ sa ruskom obavještajnom zajednicom i njihovim nalazima, Popov kaže da je to „za Vučića svakako ozbiljno upozorenje“.

„Ovo je jedno ozbiljno upozorenje ako je njihova spoljna obveštajna služba istupila sa takvim stvarima – to je ozbiljan šamar. Videlo se da Vučić polako pada u nemilost kod Rusije, jer je on Rusiji koristan samo toliko da zaštiti svoje interese na Balkanu i da skreće pažnju sa onoga šta rade u Ukrajini. Videlo se prilikom odlaska na Dan pobede da nema srdačnosti. Razlika je bila kako Putin očekuje svoje goste, koje je grlio, ali sa Vučićem se samo rukovao – ne i zagrlio“, kaže Popov.

Glavna zamjerka Vučićevoj politici, dodaje, godinama je bilo to „sjedenje na dvije stolice“ i to što je Ruse proglašavao glavnim spoljnopolitičkim partnerima. Vrlo brzo se ispostavilo da ekonomska strana tih odnosa nije toliko „prijateljska“ jer je najvažniji ekonomski partner Srbije, sve ove godine bila i ostala Evropska unija, kaže Popov. Politička strana jeste, dodaje Popov, jer je „Rusija štitila srpske interese u Ujedinjenim nacijama, kada je u pitanju Kosovo“.

Izvor: Al Jazeera

Reklama