Sve o turskom programu nuklearnih podmornica

Procjenjuje se da bi nuklearne podmornice mogle početi ulaziti u operativnu upotrebu u drugoj polovini 2030-ih.

Program se smatra ulaznicom Turske u klub država koje upravljaju nuklearnim podmornicama (Murad Sezer / Reuters)

Turska je prošle srijede najavila pokretanje prvog nacionalnog programa za izgradnju podmornica na nuklearni pogon, pod nazivom NUKDEN, sa ciljem jačanja svojih odbrambenih kapaciteta i širenja svog pomorskog prisustva na većim udaljenostima.

Objava je uslijedila tokom 12. simpozija o pomorskim sistemima, koji je održan u Istanbulu, gdje je Admiral Timur Yilmaz, zapovjednik podmorničke flote turske mornarice otkrio detalje projekta, opisujući ga kao „strateški pomak“ u modernizaciji turske pomorske flote.

Program se smatra ulaznicom Turske u klub država koje upravljaju nuklearnim podmornicama, u trenutku kada se pojačavaju regionalne napetosti u istočnom Mediteranu i Crvenom moru.

Ciljevi projekta

Admiral Yilmaz naglasio je da razvoj podmornica na nuklearni pogon više nije stvar izbora, već strateška nužnost za zaštitu ključnih interesa Turske u njenom strateški važnom pomorskom okruženju. Objasnio je da je cilj projekta poboljšati sposobnosti odvraćanja i proširiti domet pomorskih operacija, uz pružanje podrške pomorskim borbenim formacijama koje predvode nacionalni nosači aviona, prije svega TCG Anadolu.

U obraćanju, Yilmaz je naveo više razloga koji stoje iza ovog koraka, napomenuvši da zaštita zona pomorskog suvereniteta, posebno u istočnom Mediteranu, jačanje odvraćanja na velikim udaljenostima i osiguravanje podmorničke pratnje nosačima aviona tokom pomorskih misija raspoređivanja, predstavljaju stubove ove nove strategije.

Prema mišljenju analitičara, službena objava projekta NUKDEN predstavlja tek krunu dugoročnog strateškog plana koji je formulirao turski vojni establišment, sa ciljem da se mornarica prebaci iz faze oslanjanja na konvencionalne podmornice i uvede u red zemalja koje posjeduju tehnologiju nuklearnog pogona, a taj klub je trenutno ograničen na velike sile poput Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Kine, Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva i Indije.

Prema službenim informacijama, program nuklearnih podmornica još uvijek je u početnoj fazi. Tehnički i vojni timovi počeli su provoditi studije izvodljivosti i preliminarna inženjerijska istraživanja kako bi se odredio tip nuklearnog reaktora koji će se koristiti u podmornicama. Prema riječima admirala Yilmaza, trenutno su u toku procjene kako bi se odabrala najprikladnija tehnologija u smislu učinkovitosti, veličine i operativne usklađenosti.

Tehničke analize objavljene u specijaliziranim vojnim magazinima ukazuju na poseban interes za opciju reaktora hlađenih rastaljenom soli (MSR), koji se odlikuje malom veličinom i učinkovitom izvedbom u morskim okruženjima u poređenju s konvencionalnim reaktorima.

Iako je program službeno najavljen, još uvijek nisu utvrđeni precizni rokovi za izgradnju prve nuklearne podmornice i njen ulazak u operativnu upotrebu, a nije poznat ni planirani broj podmornica.

Dodatni projekat

Stručnjaci u oblasti odbrambene industrije procjenjuju da bi faze razvoja mogle trajati više od jedne decenije, pozivajući se na ranija iskustava, poput turskog programa konvencionalnih podmornica MILDEN, koji je pokrenut 2019. godine. Očekuje se da će prve podmornice iz tog programa ući u operativnu upotrebu do 2031. godine.

Na osnovu toga, procjenjuje se da bi nuklearne podmornice mogle početi ulaziti u operativnu upotrebu u drugoj polovini 2030-ih, osim ako razvoj i finansiranje ne dobiju izuzetan zamah.

Istovremeno, turski dužnosnici su jasno istakli da projekat NUKDEN nije zamjena za trenutni program konvencionalnih podmornica MILDEN, već ga vide kao paralelnu i dopunsku tehnološku liniju u okviru šireg procesa modernizacije mornarice.

Očekuje se da će tehnologija nuklearnog pogona omogućiti budućim turskim podmornicama gotovo neograničeno zadržavanje pod vodom, čime se eliminira potreba za čestim izranjanjem radi punjenja baterija, kao što je slučaj u konvencionalnim podmornicama. Ova tehnologija pruža mogućnost izvođenja dugotrajnih operacija u udaljenim morskim područjima, daleko od turskih obala, uz visoki stepen tajnosti i efikasnosti.

Na program NUKDEN ne gleda se isključivo kao na vojni projekat. Umjesto toga, prema riječima admirala Yilmaza, tretira se kao sveobuhvatna nacionalna inicijativa s razvojnim karakterom, s ciljem integracije industrijskih, istraživačkih i akademskih kapaciteta unutar jednog strateškog projekta.

U projektu učestvuje velik broj institucija iz odbrambenog sektora, zajedno s prestižnim univerzitetima i nacionalnim istraživačkim centrima, u okviru plana lokalizacije tehničkog znanja i razvoja napredne naučne infrastrukture sposobne podržati nuklearnu pomorsku industriju.

Ključne oblasti razvoja uključuju:

  • projektiranje i izgradnja podvodnog trupa
  • sistemi pogona i prijenosa energije
  • mali nuklearni reaktori
  • satelitske komunikacione platforme
  • sistemi podvodnog borbenog djelovanja
  • razvoj platformi sa posadom i bez posade za dugotrajne operacije u dubinama.

Prekretnica u turskoj pomorskoj doktrini

Merve Karakoc, istraživačica u oblasti sigurnosti i odbrane, smatra da projekat NUKDEN predstavlja stratešku prekretnicu u turskoj pomorskoj doktrini, jer pomjera Tursku s koncepta tradicionalne obalne odbrane na usvajanje doktrine „mornarice plavih voda“, sposobne za djelovanje na otvorenom moru i projekciju moći daleko od nacionalnih obala.

Karakoc je objasnila za Al Jazeeru da ova promjena ne odražava samo tehnološki napredak u strukturi pomorskih snaga, već i duboku promjenu u viziji Ankare o njenoj geopolitičkoj poziciji i prirodi uloge koju želi igrati na međunarodnoj sceni.

Istraživačica smatra da nuklearne podmornice donose Turskoj stratešku prednost u vidu sposobnosti razmještanja na moru duži vremenski period bez oslanjanja na obližnje baze podrške. Time se jača vojno prisustvo Ankare u strateškim pomorskim zonama kao što su Crveno more i Indijski okean, te povećava njena sposobnost da zaštiti svoje trgovinske i sigurnosne interese.

Politički analitičar Cenk Saracoglu smatra da turska najava pokretanja ovog programa nosi višestruke geopolitičke poruke koje nadilaze okvire vojne modernizacije i zadiru u proces ponovnog oblikovanja ravnoteže snaga na regionalnom i globalnom nivou, posebno u ovom osjetljivom trenutku.

Za Al Jazeeru pojašnjava da je prva poruka upućena Zapadu i ogleda se u želji Turske za postepenim udaljavanjem od tradicionalnog zapadnog sigurnosnog kišobrana te izgradnjom nezavisne strateške pomorske sile.

Drugu poruku istraživač direktno povezuje s nadmetanjem u istočnom Mediteranu, ističući da „turska najava dolazi u trenutku zaoštravanja sporova oko energetskih resursa u moru“, što projektu daje jasan karakter odvraćanja u odnosu na regionalne rivale, kao što su Grčka i Kipar.

Zaključuje da će se Ankara, uspije li realizirati ovaj projekat, zapravo staviti na prag elitnog kluba u oblasti nuklearnih podmornica, što može promijeniti pravila igru ​​u pomorskom prostoru regije.

Izvor: Al Jazeera

Reklama