Ruski špijuni i migranti na Balkanu: Ozbiljan problem i opasnost

Informaciju obavještajne službe MI6 o potencijalnim ‘ruskim špijunima među migrantima na Zapadnom Balkanu’ treba shvatiti vrlo ozbiljno, rekao je Al Jazeeri Denis Avdagić, vanjskopolitički analitičar.

Koga Rusija želi destabilizirati - Zapadni Balkan ili Zapad, pitanje je za istražne organe, ističe sagovornik Al Jazeere (EPA - Ilustracija)

Informaciju obavještajne službe Velike Britanije MI6 o potencijalnim „ruskim špijunima među migrantima na Zapadnom Balkanu“ treba shvatiti veoma ozbiljno, rekao je Al Jazeeri Denis Avdagić, vanjskopolitički analitičar iz Hrvatske.

„U ovom trenutku ne da ne možete isključiti takvu mogućnost, nego je vrlo vjerojatno moguća. Vjerojatno su i s druge strane to otkrili, kontraobavještajno“, istakao je Avdagić.

Pravo pitanje nije „događa li se to“, nego „sa kojim ciljem se to događa“, naglasio je.

„Što je zapravo cilj ruske obavještajne službe i koga se tu želi destabilizirati, očito, zbog takvog djelovanja? To je pitanje na koji treba naći odgovor, a njega se na kraju krajeva može dobiti jedino intenzivnom i pravom akcijom“, smatra Avdagić.

Subverzivno djelovanje

Ruski špijuni mogu iskoristiti migrantske centre na Zapadnom Balkanu, pogotovo u Srbiji, za svoju sferu interesa. Tu povjerljivu informaciju britanska obavještajna služba MI6 dostavila je premijeru Keiru Starmeru, otkrio je The Times.

Iz MI6 su upozorili i da je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, blizak saveznik Vladimira Putina, ruskog lidera. Obrazložili su da je Vučić više puta posjetio Moskvu posljednjih godina, kao i da je nedavno prisustvovao paradi povodom Dana pobjede na Crvenom trgu u Moskvi, među rijetkim liderima iz Evrope.

Vladimir Putin, predsjednik Rusije (Mikhail Klimentyev / RIA Novosti via Reuters)

„Je li Aleksandar Vučić zainteresiran za takvo nešto, to bih stavio pod upitnik. Međutim, vlasti u Bosni i Hercegovini itekako bi morale biti zainteresirane za informaciju MI6, reagirati i istražiti što se događa te što se želi postići takvim, možemo reći, subverzivnim djelovanjem“, ukazuje Avdagić.

Zemlje Zapadnog Balkana problem moraju riješiti, kako kaže, i po cijenu „narušavanja diplomatskih odnosa“.

„Nije pitanje imaju li institucije kapaciteta suprotstaviti se ovom problemu. Činjenica je da moraju imati kapacitet, jer ne možete se prepustiti nečemu što, blago rečeno, možemo nazvati opasnim djelovanjem. To si nijedna država ne smije dopustiti. Na takve stvari mora se reagirati. Mora ih se sasjeći u korijenu. Mora se saznati tko su i odakle dolazi te pojedine ljude spriječiti u njihovim namjerama“, mišljenja je Avdagić.

Pretpostavlja da Rusi novcem vrbuje pojedine ljude u potrebi, a prema pisanju The Timesa „ruski špijuni za svoje aktivnosti nerijetko koriste organizirane bande“.

„Prije svega, vrbuju ih novcem. To je posve jasno. Što se traži za protuuslugu od tih ljudi i mora li se ta usluga izvršiti na teritoriju zemlje u kojoj se nalaze ili u nekoj od zapadnih zemalja, pitanje je za istražne organe“, kazao je Avdagić.

Očekivana procjena

MI6 je u povjerljivom dokumentu, do kojeg su došle londonske dnevne novine, upozorio Vladu Velike Britanije da zbog potencijalnog djelovanja ruskih špijuna odustane od plana slanja odbijenih tražilaca azila u migrantske centre devet zemalja, među kojima su i Srbija, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Albanija te Bosna i Hercegovina.

„To je ideja vrlo slična onoj koju je Evropska unija u martu ove godine iznijela“, pojasnio je za Al Jazeeru Veldin Kadić, profesor sigurnosnih i mirovnih studija na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

Procjena MI6 o vrsti sigurnosnog rizika je opravdana, smatra, „imajući u vidu da su odnosi Ujedinjenog Kraljevstva i Rusije pali na najnižu posthladnoratovsku tačku“.

„S obzirom da se Rusija percipira kao direktna sigurnosna prijetnja od strane Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i javnog mnijenja, onda je ova procjena sasvim očekivana jer je kroz mnoštvo indikatora potvrđeno da se ruski uticaj na Zapadnom Balkanu ne smije minimizirati“, istakao je Kadić.

Slaba kontrola migrantskih centara na Balkanu (Dado Ruvić / Reuters)

Ipak, profesor sigurnosnih i mirovnih studija iz Bosne i Hercegovine uvjeren je da prijetnja nije povezana sa „trenutnim kampovima za migrante na Zapadnom Balkanu“.

„Dakle, MI6 je upozorenje dao u kontekstu kampova koji bi bili izgrađeni za migrante koji nisu dobili azil u Ujedinjenom Kraljevstvu i kao takvi bi mogli biti vrbovani od strane ruskih špijuna, a ti kampovi i popratna infrastruktura biti meta ruskih sabotaža čime bi direktno bili ugroženi interesi Ujedinjenog Kraljevstva sa značajnom teškoćom da to kontroliše u državama gdje postoji velik ruski uticaj“, mišljenja je Kadić.

Slaba kontrola i nedovoljna identifikacija

Naglašava i da migrantske kampove bilo kojeg tipa karakterizira „slaba kontrola, nedovoljna identifikacija migranata, te prisustvo osoba iz konfliktnih područja“, što ih čini pogodnim za neformalne kontakte i prikrivene aktivnosti obavještajnih službi.

„Međutim, ova ideja za ‘return hubs’ od strane Ujedinjenog Kraljevstva je tek u povoju. Ukoliko dođe do njene realizacije mnogi neuspjeli tražioci azila u Ujedinjenom Kraljevstvu mogu postati vrbovani kroz iskorištavanje njihove ranjivosti, ideološke i etničke veze, kao i prijetnje i ucjene“, rekao je Kadić.

Nije mu poznato da ima pokazatelja da Rusija postojeće kampove za migrante nastoji iskoristiti za svrhu destabilizacije država Zapadnog Balkana.

„Iako su nerijetko kampovi obilježeni neredima i razbojništvima, kao što je bio nedavno slučaj u Blažuju [kod Sarajeva], čini se da lokalne policije uspijevaju održati stvari pod kontrolom. Pored toga, ruski interesi prema zemljama Zapadnog Balkana i ruski interesi prema Ujedinjenom Kraljevstvu se razlikuju tako da obavještajna procjena MI6 šta bi se moglo dogoditi nije iznenađujuća sa stanovišta obavještajnog rada“, zaključio je Kadić.

Izvor: Al Jazeera

Reklama