Velika Britanija se priprema za rat: Koliko će to koštati?
Finansiranje vojne ekspanzije ostaje upitno, dok se poziva na ‘ratnu spremnost’.

Velika Britanija je najavila velika ulaganja u odbranu, kao odgovor na „novu eru prijetnji“ potaknutu „rastućom ruskom agresijom“.
Strateški odbrambeni izvještaj (Strategic Defence Review) (SDR) Ujedinjenog Kraljevstva, uključuje nova ulaganja u nuklearne bojeve glave, flotu novih podmornica i nove tvornice municije. Premijer Keir Starmer rekao je da će SDR dovesti zemlju u „ratnu spremnost“.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDeseci hiljada mrtvih: Izrael napao pet zemalja u posljednjih 20 mjeseci
Svijet na rubu nove utrke u nuklearnom naoružanju
Iranski projektili izbjegli Željeznu kupolu i pogodili Tel Aviv i Haifu
„Prijetnja s kojom se sada suočavamo ozbiljnija je, neposrednija i nepredvidljivija nego ikad, još od vremena Hladnog rata“, rekao je Starmer dok je govorio u Glasgowu.
SDR je Rusiju opisao kao „neposrednu i hitnu“ prijetnju, a Kinu kao „sofisticirani i uporni izazov“.
Evropske nacije su posljednjih mjeseci krenule s jačanjem svojih oružanih snaga, nakon Trumpovih ponovljenih zahtjeva da Evropa mora preuzeti veću odgovornost za svoju sigurnost.
Šta je ključni značaj britanskog Strateškog odbrambenog izvještaja?
Odbrambeni izvještaj, prvi u Velikoj Britaniji od 2021. godine, vodio je bivši generalni sekretar NATO-a George Robertson. Vlada je prihvatila sve preporuke SDR-a.
Starmer je rekao da će mjere preporučene u izvještaju donijeti „temeljne promjene“ oružanim snagama, uključujući „prelazak na ratnu spremnost“, ponovno usmjeravanje odbrambenog stava „NATO na prvom mjestu“ i ubrzanje inovacija.
„Svaki dio društva, svaki građanin ove zemlje, ima svoju ulogu jer moramo uvidjeti da su se stvari promijenile u današnjem svijetu“, rekao je. „Prva linija je već tu.“
Povećanje proizvodnje oružja i zaliha
Na temelju 62 preporuke u pregledu, vlada je rekla da će povećati zalihe i kapacitete proizvodnje oružja.
Ukupno 1,5 milijardi funti bit će namijenjeno izgradnji „najmanje šest tvornica municije i energetike“, s planovima za proizvodnju 7.000 komada oružja dugog dometa.
Zauzvrat, očekuje se da će potrošnja Velike Britanije na municiju, što je samo jedna komponenta ukupne vojne potrošnje, doseći šest milijardi funti tokom tekućeg parlamentarnog mandata, koji završava 2029. godine.
Nove jurišne podmornice
Također, postoje planovi za izgradnju 12 novih jurišnih podmornica do kraja 2030-ih kao dio vojnog saveza AUKUS s Australijom i Sjedinjenim Američkim Državama – što je ekvivalentno novoj podmornici svakih 18 mjeseci.
To čini gotovo polovicu predviđene potrošnje navedene u SDR-u.
U međuvremenu, Ministarstvo odbrane također je izjavilo da će uložiti 15 milijardi funti u vlastiti program nuklearnih bojevih glava.
Novi borbeni avioni F-35
SDR je preporučio nabavku novih borbenih aviona F-35 i, te borbeni avion šeste generacije proizvedenog zajedno s Japanom i Italijom.
Ciljana veličina vojske ostat će otprilike ista, ali SDR je preporučio blago povećanje broja redovnih vojnika “ako finansiranje dopušta”. Trenutno ih ima oko 71.000.
Umjesto drastičnog povećanja broja vojnika, SDR preporučuje korištenje tehnologije, dronova i softvera za “deseterostruko povećanje smrtonosnosti”.
Da bi to postiglo, Ministarstvo odbrane planira isporučiti “digitalnu mrežu za ciljanje” vrijednu milijardu funti, softverski alat koji pokreće umjetna inteligencija, osmišljen za prikupljanje podataka s bojišta i njihovo korištenje za brže donošenje odluka.
Ulaganje u odbrambene kompanije
Više detalja o SDR-u bit će navedeno u nadolazećoj Strategiji obrambene industrije, koja se očekuje u nadolazećim sedmicama, ali britanske odbrambene firme bit će među velikim dobitnicima novog SDR-a.
Iako se navodno radi o 10-godišnjem pregledu, prošli SDR-ovi sugerišu da bi njegov rok trajanja mogao biti ograničeniji.
Posljednji SDR objavljen je 2021. godine i preporučio je „strateški zaokret prema indo-pacifičkoj regiji kako bi se suprotstavio utjecaju Kine i produbile veze sa saveznicima poput Australije, Indije i Japana“, u skladu sa strateškim prioritetima tog vremena.
Ovaj SDR, poduzet nakon ruske invazije na Ukrajinu u punom opsegu, preusmjerio je geografske prioritete Velike Britanije. U nadolazećim godinama oni bi se mogli ponovno promijeniti.
Može li si Velika Britanija priuštiti ovo proširenje odbrane?
Prijedlozi za pripremu britanskih oružanih snaga da budu „spremne za borbu“ koštat će najmanje 67,6 milijardi funti (91,4 milijarde dolara) do kasnih 2030-ih, prema troškovima i procjenama navedenim u SDR-u.
Prije objave u ponedjeljak, vlada se već obavezala povećati odbrambene izdatke s trenutnih 2,3 posto na 2,5 posto do 2027., što je povećanje od oko 6 milijardi funti godišnje. To bi prikupilo 60 milijardi funti u narednih 10 godina – nešto manje od troškova predviđenih SDR-om.
Vlada je izjavila da će smanjiti stranu pomoć kako bi finansirala povećanje odbrambenih izdataka od 0,2 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Kritičari kažu da to neće biti dovoljno i da će mjere navedene u SDR-u koštati više od 3 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP-a).
James Cartlidge, ministar odbrane u sjeni, rekao je da su „autori strateškog odbrambrenog izvještaja jasno rekli da je potrebno 3 posto, a ne 2,5 posto BDP-a.
U februaru je laburistička vlada izjavila da ima „ambiciju“ povećati odbrambenu potrošnju na 3 posto u sljedećem parlamentu (nakon 2029.), ali Cartlidge je rekao: „Ta se obaveza ne može garantovati prije sljedećih opštih izbora.“
Prema istraživačima Instituta za fiskalne studije – nezavisne istraživačke organizacije sa sjedištem u Londonu – povećanje odbrambene potrošnje na 3 posto BDP-a do 2030. zahtijevalo bi dodatnih 17 milijardi funti, što vlada još nije objasnila.
Izdvajanja na odbranu i do pet posto
Ali od Velike Britanije moglo bi se tražiti da poveća potrošnju i više od ovoga. U raspravama koje se održavaju prije samita NATO-a u Hagu kasnije ovog mjeseca, generalni sekretar NATO-a Mark Rutte navodno se zalaže za to da zemlje članice izdvoje 5 posto BDP-a za odbrambene izdatke.
Rutte je predložio da se 32 članice NATO-a obavežu na trošenje 3,5 posto na tvrdu odbranu i 1,5 posto na širu sigurnost, poput kibernetičke sigurnosti, do 2032. godine.
„Na ovom ministarskom sastanku napravit ćemo ogroman korak naprijed“, izjavio je Rutte prije sastanka ministara odbrane u Briselu. „Ojačat ćemo naše odvraćanje i odbranu dogovorom o ambicioznim novim ciljevima sposobnosti.“ Prema bilješci NATO-a u srijedu, među glavnim prioritetima saveza naveo je zračnu i raketnu odbranu, oružje dugog dometa, logistiku i velike kopnene manevarske formacije.
„Trebamo više resursa, snaga i sposobnosti kako bismo bili spremni suočiti se sa svakom prijetnjom i u potpunosti provesti naše kolektivne odbrambene planove“, rekao je, dodajući: „Trebat će nam znatno veća odbrambena potrošnja. To je temelj svega.“
Hoće li se porezi morati povećati u Velikoj Britaniji?
U ponedjeljak je Starmer odbio isključiti još jedan napad na budžet, zbog finansiranja većih vojnih izdataka, te je dao do znanja da se nada da bi dodatna ulaganja mogla biti podržana rastom ekonomije i generiranjem više poreza za plaćanje odbrane.
Nakon objave SDR-a, Paul Johnson, direktor Instituta za fiskalne studije, upozorio je da će premijer morati napraviti „stvarno prilično velika povećanja poreza“ kako bi platio sve to.
U suprotnom, povećani odbrambeni izdaci mogli bi se preusmjeriti iz drugih dijelova budžeta – na primjer, smanjenjem državne potrošnje na područja poput saobraćajne i energetske infrastrukture.